aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp.pl

Cięcie laserowe to nowoczesna i bezpieczna technologia, która na dobre zagościła w wielu dziedzinach. Laser nie bez kozery kojarzy się z precyzją, a niejednokrotnie okazuje się, że to jedyna metoda, która pomoże nam zrealizować nasz cel z zachowaniem dbałości o najmniejszy nawet szczegół.

Laser.

W obecnych czasach trudno znaleźć osobę, która chociaż raz nie zetknęła się z laserem. Na dobre zagościł on w codzienności, czyniąc wiele dziedzin życia łatwiejszymi, a procesy zachodzące dzięki użyciu lasera zdecydowanie bardziej wydajnymi i krótszymi w wykonaniu. Żeby dobrze zrozumieć laser warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest i kiedy zapoczątkowano jego wykorzystanie. Jak mówi definicja encyklopedyczna laser urządzeniem wysyłającym promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni z wykorzystaniem zjawiska emisji wymuszonej. Nazwa jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation-Wzmocnienie Światła Poprzez Wymuszoną Emisję Promieniwania.

Ludzie od zawsze dążyli do ułatwienia sobie życia, dzięki czemu powstało i powstaje wiele nowych wynalazków. Podobnie było z laserem. Pierwszy pomysł stworzenia lasera został ogłoszony przez Gordona Goulda, a pierwszy laser rubinowy powstał w 1960 r dzięki pracy Theodore Maimana , a już wcześniej powstawały masery, które można uznać za prototypy laserów. Naukowców doprowadziło to do Nagrody Nobla w 1964, byli nimi N.G. Basow, A.M Prochorow i C.H Townes. Dzięki nim wiele dziedzin zaczęło wdrażać laser do swoich technologii. W obecnych czasach możliwości wykorzytsania lasera są bardzo szerokie: od cięcia metali, poprzez wykorzytsanie w poligrafii, medycynie, telekomunikacji, geodezji, kosmetologii, aż do zaawansowanej technologii wojskowej. Naukowcy ciągle pracuję nad nowymi zastosowaniami dla lasera. Póki co skupimy się na cięciu laserowym.

Cięcie laserowe.

Cięcie laserowe to metoda obróbki przy użyciu gorącego promienia lasera lub gazu technicznego charakteryzującego się dużą czystością. Do cięcia laserowego wykorzystuje się gazy laserowe, które są mieszniną helu, azotu i dwutlenku węgla o dużej gęstości. Mieszanki te są dobierane do typu lasera. Gazy tnące to : tlen( do spalania stali niestopowych), azot( do metali wysokostopowych i materiałów niematalowych), mieszaniny gazów(do cięcia aluminium )

Różne materaiały poddaje się różnym metodom cięcia laserowego.Poniżej przedstawiam materiały najczęściej poddawane obróbce laserowej. Warto zwrócić uwagę na róznice w metodach laserowych.

 

 1. Drewno lub tkaniny poddaje się odparowaniu, polegającym na sublimacji materiału z pominięciem fazy ciekłej, pod wpływem działania wiązki i gazu obojętnego(azotu lub argonu)

 2. Stale węglowe poddaje się wypalaniu, które polega na tym, że materiał zostaje wypalony przez strumień tlenu lub mieszaniny gazów zawierających tlen.

 3. Stale nierdzewne poddaje się topnieniu i wydmuchiwaniu. Materiał ulega stopieniu i jest usunięty przez strumień gazu obojetnego.

 4. Materiały kruche, takie jak szkło, poddaje się generowaniu pęknięć termicznych przez wiązke wywołujacą naprężenia cieplne.

Sam proces cięcia laserowego można podzielic na trzy etapy:

 1. początek

 2. cięcie właściwe

 3. zakończenie cięcia.

 

Podobnie jak wszystkie inne metody, cięcie laserowe posiada wady, i zalety. Przy wyborze należy kierować się zasadą, na czym tak na prawdę nam zależy i co chcielibyśmy osiągnąć po jej zastosowaniu.

Zalety:

 • doskonała jakość cięcia: brak uszkodzenia materiału, precyzyjne kontury, gładka powierzchnia nie wymagająca dalszej obróbki, brak ryzyka, że zmieni się struktura ciętego materiału

 • nieznaczna strefa wpływu ciepła, laser działa tylko na miejsce, na które pada

 • brak kontaktu narzędzi z materiem poddawanym obróbce

 • oszczędność i maksymalne wykorzystanie materiału

 • szybki proces wykonania cięcia

 • szerokie zastosowanie w różnych rodzjach materiału

 • możliwośc automatyzacji procesu i sterowania nim za pomocą programów komputerowych

 • wysoka wydajność, cięcie lsaerowe odbywa się zdecydowanie szybciej, a wycięte elementy można natychmiast po zakończeniu procesu wykorzystać.

 • dbałość o ochronę środowiska

 • brak zużycia głowicy lasera, ponieważ nie ma ona kontaktu z obrabianym materiał

 

Wady:

 • wysoki koszt lasera

 • stosunkowo wysoki koszt procedury

 • koszty poniesione w związku z wyszkoleniem kadry pracowniczej

 • materiał poddawany cięciu laserowemu musi spełniać wymogi jakościowe.

 

Cięcie laserowe to nowoczesna i bezpieczna technologia, która na dobre zagościła w wielu dziedzinach. Laser nie bez kozery kojarzy się z precyzją, a niejednokrotnie okazuje się, że to jedyna metoda, która pomoże nam zrealizować nasz cel z zachowaniem dbałości o najmniejszy nawet szczegół. Laser daje bowiem możliwość wycinania nawet najtrudniejszych i najdronbniejszych elementów.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że obróbka laserowa nie pozostawia wielu odpadów, dzięki czemu mamy pewnośc, że surowiec został wykorzystany w 100% a my nie musimy się martwić o zanieczyszczanie środowiska i składowanie odpadków. Dzieki temu, że cięcie lserowe jest w większości zautomatyzowane stało się bezpieczniejsze dla ludzi.