aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Z różnego rodzaju dozownikami można spotkać się już w codziennym życiu – jednak w przestrzeni laboratorium sprzęty dozujące różnego rodzaju substancje to bardzo precyzyjne i ważne akcesoria. Potrafią bowiem bardzo dokładnie odmierzyć ilość danego odczynnika, a tym samym służyć jako niezastąpiona pomoc podczas przeprowadzania jakichkolwiek reakcji chemicznych czy pobieraniu próbek do badań.

Dozowniki butelkowe – w czym pomogą?

Jak można się łatwo domyślić, butelkowe odmiany dozowników to przyrządy pomagające pobierać i odmierzać konkretne porcje płynnych substancji. Te akcesoria mają postać podłużnej tuby, w której zbiera się pobierana substancja, zasysana bezpośrednio z butli, w której się znajduje. Nowoczesne dozowniki to urządzenia, które ułatwiają pracę również dlatego, że są wyposażone w specjalne mechanizmy, pozwalające na określenie, jaką ilość odczynnika ma przyjąć dozownik.

Dzięki specjalnym blokadom można zapewnić sobie pobieranie idealnie identycznej porcji nawet kilku substancji. A warto zaznaczyć, że precyzyjność współczesnych dozowników sięga nawet tysięcznych części milimetra. Taki dozownik każdorazowo montuje się na butelce, z której mają być pobierane próbki – montaż ten przebiega szybko i sprawnie, nie wymaga korzystania z dodatkowych narzędzi, co czyni te akcesoria jeszcze bardziej wygodnymi w użyciu.

Przyrząd tego rodzaju jest wykonany z materiałów o takich właściwościach, by umożliwić sprzętowi pracę z różnego rodzaju odczynnikami chemicznymi. Cylindryczna obudowa dozownika jest zazwyczaj przezroczysta, z kolei tłok to często część sporządzona z bardzo twardych związków ceramicznych, zaś rurka ssąca i wylewka dozująca są tworzone z takich materiałów, które mogą bez niepożądanych konsekwencji zetknąć się z różnymi rodzajami substancji. Poszczególne dozowniki butelkowe mogą więc pomóc okiełznać:

  • ciecze obojętne

  • ciecze agresywne

  • substancje żrące

Dozowniki przeznaczone do pracy z płynami nie muszą zazwyczaj przechodzić skomplikowanego procesu czyszczenia. Zazwyczaj wystarczy przepłukanie przyrządu strumieniem czystej wody, ale chociażby po pracy z substancjami krystalizującymi dobrze jest pokusić się o dokładniejsze doczyszczenie tej przydatnej pomocy.

Artykuł powstał we współpracy z: Equimed.