aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Nasi rodzice i dziadkowie potrafili całe swoje zawodowe życie spędzić w jednym zakładzie pracy. Czasy się jednak diametralnie zmieniły. Specjaliści wręcz głoszą, że w ciągu swojego życia będziemy musieli kilka razy się przekwalifikowywać. Niezależnie od trendów zmieniających się na rynku pracy, istnieją uniwersalne cechy, które sprawdzają się w każdym zawodzie. Jak się przygotować, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

 

Po pierwsze: przygotować aktualne i atrakcyjne CV
Konkurencja nie śpi, dlatego w zwiększeniu swojej pozycji na rynku pomoże dobrze przygotowane, precyzyjne, czytelne i przejrzyste CV. Warto do jego zrobienia wykorzystać program graficzny, aby zwiększyć atrakcyjność dokumentu. Pamiętajmy, że w CV umieszczamy swoje dotychczasowe miejsca pracy w kolejności od najnowszej do najstarszej. Choć załączenie własnej fotografii nie jest może obowiązkiem, to jednak przykuwa oko osoby rekrutującej i zwiększa nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto pamiętać, aby do CV stosować zdjęcie o wysokim stopniu formalności, a więc takie, które zamieszczamy w dokumentach (dowodzie osobistym czy prawie jazdy).

Warto również zwrócić uwagę na to, co wpiszemy w rubrykę „Zainteresowania”. Dobrym pomysłem jest sprecyzowanie zainteresowań i unikanie banałów typu „czytanie książek”, „słuchanie muzyki” itp. Zdecydowanie lepiej napisać, że pasjonuje nas literatura wojenna czy lubimy śledzić nowinki w muzyce elektronicznej. To powie o nas zdecydowanie więcej rekruterowi niż ogólne, powtarzane masowo, regułki.

Po drugie: odpowiadać na ogłoszenia w internecie
Wszyscy wiemy, że we współczesnych czasach należy być aktywnym w poszukiwaniu pracy. Zaangażowanie i trzymanie ręki na pulsie zwiększa szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy, w której zagościmy na dłużej. Każdy nasz kontakt z potencjalnym pracodawcą powinien mieć formalny charakter. Unikajmy zwrotów typu „hej” i „cześć”, chyba że taki sposób komunikacji wyraźnie zaproponuje druga strona.

Po trzecie: być ostrożnym
Na osoby poszukujące pracy czyhają też osoby nieuczciwe, które na naszej sytuacji życiowej chcą coś ugrać. Bądźmy więc zatem ostrożni. Problemem może być nie tylko próba kradzieży naszych danych osobowych, ale również usiłowanie wyłudzenia naszej pracy poprzez prośby o przesłanie tekstów czy grafik naszego autorstwa. Złym zwyczajem, wciąż obecnym w naszych realiach, są bezpłatne praktyki i staże. Pamiętajmy, że praca bez wynagrodzenia jest w Polsce niedozwolona. Aktualne ogłoszenia o pracę znajdziecie na stronie http://olsztyn.lento.pl/praca/ lub http://krakow.lento.pl/praca/ .