aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Zagospodarowanie mały dzieciom czasu wolnego powinno być przede wszystkim wartościowe. W natłoku bardzo wielu propozycji warto wybrać takie gry i zabawy, które nie tylko umilą wspólne chwile, ale również będą mieć pewnego rodzaju wartość edukacyjną. U maluchów nie musi to być wiedza encyklopedyczna czy też lekcja matematyki, ale zarówno te najnowsze, jak i te z tradycją stanowią doskonałe ćwiczenia koordynacji ruchowej, orientacji w przestrzeni czy też postrzegania kierunków. Te wszystkie elementy przydają się w dalszych latach w nauce pisania, a koncentracja, umiejętność współpracy i rywalizacji to doskonałe umiejętności i społeczne, i edukacyjne.

 

Planszówki dla najmłodszych

Warto w wyborze odpowiednich zabawek kierować się ich wartością. Nieśmiertelne, popularne i zawsze modne planszówki od wieków stanowią najlepszą rozrywkę dla całych rodzin. Zabawę gwarantują zarówno te gry dla małych dzieci, które pamiętamy z własnego dzieciństwa, jak i nowe propozycje wydawnicze. Oczywiście powinny być dopasowane do wieku i zainteresowań malucha oraz jego możliwości. Podstawą staje się to, by dziecko zrozumiało zasady, poradziło sobie z elementami gry oraz czerpało z rozgrywki wielką satysfakcję. Co ważne planszówki są ulubioną rozrywką dla dzieci i ich rodziców i gwarantują wspólne spędzanie czasu. W przeciwieństwie do wielu innych zabawek gry po prostu się nie nudzą, bo każda rozgrywka jest zupełnie nową przygodą. Poza tym planszówki pozwalają poznać świat w przystępny i atrakcyjny dla młodego człowiek sposób. Taka nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem na nie tylko ciekawą ale skuteczną edukację. Dlatego właśnie coraz częściej i nauczyciele i terapeuci wykorzystują gry zarówno na lekcji, jak i podczas terapii. Planszówki stają się zatem bardzo wartościową inwestycja w rozwój dziecka.

Co kupić dziecku?

W sklepach jest bardzo duży wybór gier dla dzieci. Zawsze trzeba się kierować odpowiednimi oznaczeniami producenta, dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone. To bardzo istotna informacja, pozwala nam ocenić trudność i zasad i samej rozgrywki, by sprawiała ona radość wszystkim oraz oczywiście treści. W tym aspekcie trzeba pomyśleć o zainteresowaniach dziecka czy też ulubionych aktywnościach, ale również o takich elementach, których nie chcemy. Warto poprzez gry kształcić lub pogłębiać odpowiednie umiejętności u malucha – zainteresowanie przyrodą czy historią, naukę liter i cyfr.
Do wyboru mamy więc ciekawe gry strategiczne, które uczą planowania i współpracy, edukacyjne, towarzyskie, których zadaniem będzie przede wszystkim dostarczanie rodzinnej zabawy. Poza planszówkami możemy zainwestować w uwielbiane przez dzieci Memory, gry pamięciowe, puzzle lub też propozycje uspołeczniające – czyli gry zespołowe lub karciane.

Warto również zastanowić się nad tym, jaki rodzaj gry planszowej najlepiej sprawdzi się w przypadku dziecka. Wśród różnorodnych gatunków planszówek można wyróżnić gry: strategiczne, edukacyjne, towarzyskie, fantasy, fabularne, a także wiele innych. Dobrze więc podjąć właściwą decyzję, określając, czy gra planszowa ma służyć dziecku do zabawy w pojedynkę: jak Samotnik, Memory, gry pamięciowe, puzzle, czy raczej ma pomagać w socjalizacji malucha z otoczeniem, jak: chińczyk, gry zespołowe, quizy czy gry karciane.