aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Często wyjeżdżasz za granicę lub podejmujesz współpracę z zagranicznymi kontrahentami? A może regularnie kupujesz przez Internet w zagranicznych sklepach? W każdym z tych przypadków stoisz przed koniecznością wymiany waluty. Jeśli o tym zapomnisz, będziesz musiał ponosić wysokie koszty wynikające z automatycznego przewalutowania przez bank. Taka sytuacja nastąpi m.in. w przypadku wypłat gotówki w zagranicznych bankomatach czy dokonywania transakcji bezgotówkowych.

Jak wymienić walutę na korzystnych warunkach?

Czy wiesz, że w zależności od wybranej przez Ciebie metody wymiany walut różnice mogą sięgać nawet powyżej 8%? Będzie to wynikać w pierwszej kolejności ze spreadu – rozbieżności pomiędzy kursem zakupu a sprzedaży waluty. Wartość ta w przypadku banków oraz kantorów tradycyjnych sięga zwykle kilku procent. Jednocześnie podmioty tego typu naliczają do spreadu wysokie marże, na skutek czego klient ponosi stratę rzędu nawet kilkunastu procent.

Całe szczęście, że nie trzeba już dzisiaj ograniczać się jedynie do stacjonarnych punktów wymiany walut. Możesz dokonywać transakcji zwolnionych ze spreadu, jeżeli skorzystasz z internetowych giełd społecznościowych. Są to platformy pośredniczące pomiędzy osobami chcącymi wymienić różnego rodzaju walutę. Weźmy przykład najpopularniejszej obecnie giełdy dostępnej pod adresem https://www.walutomat.pl/. Jedynym kosztem będzie tutaj drobna prowizja – która standardowo wynosi 0,2%. Przedsiębiorcy notujący wysokie obroty w serwisie mogą ją jeszcze bardziej obniżyć – do 0,06%.

 

Ile wyniosą oszczędności?

Lubisz konkrety i przemawiają do Ciebie liczby? Wyobraź sobie zatem, że wymieniasz jednorazowo 1000 Euro. Jeśli skorzystasz z kantoru internetowego, możesz zaoszczędzić nawet do 200 zł. A teraz weź pod uwagę sytuację, że wymieniasz taką kwotę każdego miesiąca. W Twoim portfelu zostaje 2400 zł po roku, a po 30 latach 72 000 zł. Jeżeli dodatkowo będziesz gromadził oszczędności na lokacie, to tak naprawdę nie musisz obawiać się o swoją emeryturę.

 

W jaki sposób rozpocząć oszczędzanie na walutach?

Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, jest założenie rachunku złotowego oraz walutowego. Następnie możesz już zarejestrować się na stronie internetowej giełdy wymiany walut i zasilić swój wirtualny portfel przelewem z konta złotówkowego. Teraz możesz już złożyć innym użytkownikom ofertę, uwzględniającą proponowany przez Ciebie kurs. Jak tylko w systemie pojawi się kontroferta, wtedy będziesz mógł przejść do przeprowadzenia transakcji. Nie musisz martwić się o to, że druga strona Ci nie zapłaci. Każdą operację poprzedza konieczność posiadania wystarczających środków w elektronicznym portfelu.

Oszczędzasz zarówno pieniądze, jak i czas. Wreszcie odpada Ci konieczność poszukiwania oferty tradycyjnych kantorów, którą byłbyś w stanie zaakceptować. Nie musisz stać w korkach czy kolejkach do stacjonarnego punktu wymiany. Niwelujesz ponadto ryzyko tego, że przewożona przez Ciebie gotówka padnie łupem złodziei.

 

Podsumowanie

Koniec z odmawianiem sobie przyjemności, aby zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy, że zaczniesz wymieniać walutę w społecznościowej giełdzie internetowej. Oszczędzanie bez wyrzeczeń naprawdę jest możliwe!