aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

W niektórych życiowych sytuacjach skorzystanie z pożyczki jest najlepszym rozwiązaniem, a dodatkowa gotówka pomaga rozwiązać problemy i wyjść na prostą. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w pożyczaniu pieniędzy, jednak nie wszystkie postępują uczciwe w stosunku do klientów. Jakie są najczęstsze błędy pożyczkobiorców i co zrobić, aby ich uniknąć?

Niesprawdzenie firmy pożyczkowej

Decyzja o wzięciu pożyczki, nawet jeśli podejmowana jest pod presją czasu, powinna być przemyślana. Warto sprawdzić kilka firm pożyczkowych, poczytać na ich temat informacje zamieszczone w Internecie lub – jeśli istnieje taka możliwość – popytać wśród znajomych o rzetelnego pożyczkodawcę. Można również skorzystać z Internetu i sprawdzić najlepsze oferty oraz przeczytać, czym charakteryzuje się pożyczka ratalna w ratkomat.pl.

 

Nieczytanie dokumentów

Drugim, najczęściej popełnianym błędem przez pożyczkobiorców jest nieczytanie dokumentów. Podczas starania się o pieniądze należy zachować zimną krew i mieć świadomość, że wziętą pożyczkę trzeba będzie później spłacać. O ile w ofercie – na ulotce czy plakacie – znajdują się hasła, które mają przyciągnąć potencjalnego klienta, o tyle podczas wizyty w biurze firmy pożyczkowej obowiązkiem doradcy jest wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z pożyczką i zapisów w umowie. Wielu klientów nie jest świadomych, że w niektórych instytucjach dług trzeba spłacić w całości – kwotę pożyczki powiększoną o prowizję za jej udzielenie i odsetki – po upływie bardzo krótkiego czasu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule pt.: „O czym należy pamiętać przy zawieraniu umowy pożyczki”.

 

Brak pytań w przypadku niezrozumienia treści umowy

Zadawanie pytań dotyczących treści umowy i warunków dokonywania spłaty zobowiązania powinno być najważniejszą kwestią podczas rozmowy z doradcą. Po odejściu od stanowiska z podpisanymi dokumentami może się okazać, że niezrozumiałe kwestie dotyczą sytuacji, w których wyrażona została zgoda na powiększoną prowizję lub dodatkowe – wyszczególnione na umowie, ale nie wzięte pod uwagę przez pożyczkobiorcę – opłaty.

 

Pożyczka może być dla wielu osób ostatnią deską ratunku i warto z niej skorzystać. Niemniej, przed zaciągnięciem zobowiązania powinno się sprawdzić firmę oraz dokładnie zapoznać z warunkami zwrotu zobowiązania.