Print
fot. wp

Powietrze, którym oddychasz każdego dnia, jest bardziej toksyczne niż kiedykolwiek. Poziom zanieczyszczenia wciąż rośnie na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chcesz pobiegać, czy jedziesz do pracy, warto kontrolować jakość powietrza w Twojej okolicy. Dzięki temu w odpowiednim momencie będziesz mógł wdrożyć właściwe środki ostrożności.

Jakość powietrza w pomieszczeniach

Jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) odnosi się zasadniczo do cech środowiskowych w budynkach. Wpływa na nasze zdrowie, komfort i wydajność pracy. Warto monitorować jakość powietrza, ponieważ 90% czasu oddychamy właśnie takim powietrzem. W przeciwieństwie do powietrza na zewnątrz to w pomieszczeniach jest poddawane ciągłemu recyklingowi. To powoduje jego wychwytywanie i gromadzenie zanieczyszczeń. Analiza IAQ obejmuje stężenie zanieczyszczeń, temperaturę i wilgotność powietrza.

Zanieczyszczenia mogą powodować lub przyczyniać się do krótko- lub długoterminowych problemów zdrowotnych, w tym astmy, chorób dróg oddechowych i reakcji alergicznych.

Dlaczego warto zainstalować aplikację smogową?

Wzrasta liczba czujników jakości powietrza, które można sparować ze smartfonami. Profesjonalna aplikacja smogowa Airly monitoruje jakość powietrza 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wysyłają ostrzeżenia, gdy stężenia substancji chemicznych przekraczają poziomy progowe zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Aplikacje śledzące jakość powietrza są niezwykle pomocna. Dzięki nim wiemy, czy powietrze w domu i okolicy nie jest zanieczyszczone. Czujniki z obsługą Wi-Fi nie tylko wykrywają substancje toksyczne, ale też dostarczają ważne powiadomienia. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do istotnych danych i ustawić preferencje (np. jakość snu lub temperatura).

Inteligentne systemy wykorzystują zaawansowane czujniki. Pomagają wykrywać i eliminować niebezpieczne źródła zanieczyszczeń. Nowoczesne czujniki powietrza wykrywają i analizują nie tylko wysokie stężenie dwutlenku węgla (CO2), ale również substancje PM2,5 i VOC, a także inne niebezpieczne gazy (np. dwutlenek azotu lub tlenek węgla). Pamiętajmy, że PM2 2.5 odnosi się do drobnych zanieczyszczeń pyłowych, takich jak sadza lub spaliny z samochodów z silnikiem wysokoprężnym.

Zalety aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne mogą jednocześnie analizować poziom wilgotności (a tym samym kontrolować pleśń), kurz i temperaturę. Dzięki zdalnym alertom, sygnałom dźwiękowym, wykresom i kolorowym wskaźnikom, aplikacja błyskawicznie informuje nas o jakości powietrza w domu.

Ponadto aplikacje są połączone z nowatorskimi systemami chmurowymi i zasobami medycznymi. Mogą sugerować odpowiednie działania, np. wskazówki prawidłowej wentylacji.

Dzięki czujnikowi i aplikacji możemy skuteczniej wykrywać i zarządzać wysokimi stężeniami związków toksycznych. Są niezwykle pomocne w wykrywaniu lotnych związków organicznych i innych niebezpiecznych gazów. Są niezbędne, jeśli  chcemy poprawić jakość powietrza w naszym domu. Być może już wkrótce dużo smartfonów będzie miało od razu zainstalowane aplikacje jakości powietrza.