aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Masaż tajski, potocznie nazywany pasywną jogą lub nawet jogą dla leniwych, cieszy się coraz większą popularnością. Przed zapisaniem się na sesję warto jednak wiedzieć, na czym polega i dla kogo jest przeznaczony. Dobrze też upewnić się, czy wykonuje go osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Na czym polega masaż tajski?

Na Bliskim Wschodzie masaż tajski nazywany jest masażem starożytnym, a nawet świętym. Na zachodzie nazywa się go jednak z mniejszym patosem, bo najczęściej definiowany jest jako joga pasywna połączona z fizjoterapią. Osoba masowana leży na specjalnym materacu, a masażysta układa ciało w różnych pozycjach, z których większość występuje również w jodze. Używa do tego nie tylko rąk, lecz również przedramion czy stóp. Zazwyczaj wszystkiemu towarzyszy spokojna muzyka, a w pomieszczeniu palą się świece. Masaż wykonywany jest raczej w ubraniach. W mniej klasycznej wersji masażysta może użyć olejków.

Zgodnie z filozofią Tajów masaż ten ma za zadanie odblokować i pobudzić kanały „sen”, przez które przepływają cząsteczki „lom”, czyli cząsteczki powietrza. W ten sposób redukowane jest napięcie mięśni i stawów, a układ krwionośny zostaje pobudzony. Masaż tajski uwalnia również stres.

Dla kogo jest przeznaczony?

Masaż tajski polecany jest osobom żyjącym w stresie, zmęczonym, cierpiącym na depresję. Może być zbawienny dla tych, którzy pracują w niesprzyjających warunkach (np. pod presją lub wykonują ciężką pracę fizyczną). To też dobra opcja dla wszystkich chcących pobudzić ciało i rozruszać je. Masaż wspomaga pracę układów krwionośnego, trawiennego, hormonalnego, limfatycznego i mięśniowo-stawowego.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do takiego masażu. Nie jest on zalecany kobietom w ciąży, osobom po świeżych urazach i zmagającym się ze stanami zapalnymi. Z masażem tajskim należy się też wstrzymać, gdy mamy gorączkę. Przeciwskazaniem są również choroby skórne, osteoporoza, zapalenie żył, wady serca, tętniaki, miażdżyca. Każda osoba w trakcie jakiegoś leczenia powinna porozmawiać z lekarzem przed zapisaniem się na masaż tajski.

Klasyczny czy inny? Nie każdy specjalista zna różne typy

Istnieje ponad 100 typów masaży tajskich, dlatego przed wyborem opcji dla siebie, warto zapoznać się chociaż z najpopularniejszymi. Ponadto, należy pamiętać, że nie każdy specjalista zna różne typy. Niektórzy masażyści specjalizują się np. tylko w klasycznym. I chociaż dobre kursy masażu tajskiego np. w akademii Karuna są zazwyczaj rozbudowane o kilka pozycji, jak np. w akademii masażu Karuna, to zawsze warto się upewnić, czy dany masażysta posiada zróżnicowane kwalifikacje. Popularne rodzaje masaży tajskich, poza klasycznym, to: masaż z użyciem olejków, masaż stóp, masaż stemplami ziołowymi, masaż z użyciem rozgrzewających maści.

undefined

REKLAMA