aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

OSP Ogorzelec

Dzisiaj (sobota, 14 stycznia) w Ogorzelcu odbyło się uroczyste przekazanie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej nowego małego wozu - forda transita.Ford ma napęd na 4 koła, 2,2 litrowy silnik diesla. Zastąpił 34-letniego żuka. OSP Ogorzelec nadal korzystać będzie ze średniego wozu – stara 266. Podczas uroczystości wóz otrzymał imię Włodek, na cześć druha Włodzimierza Respondka. Wójt Patryk Straus przekazał strażakom kluczyki do forda, dowód rejestracyjny i wiaderko z akcesoriami do czyszczenia pojazdu. Przedstawiciele instytucji, które wspomogły zakup, otrzymali podziękowania od jednostki OSP.

Na scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 3 z Kamiennej Góry, które tworzą najmłodszą drużynę strażacką w powiecie. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny oraz pokaz ratownictwa.

Samochód kosztował 266 tys. zł. Zakup pojazdu był możliwy dzięki dofinansowaniu z kilku źródeł. Urząd Marszałkowski przekazał 50 tys. zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 tys. zł, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej 64 tys. zł, Nadleśnictwo Kamienna Góra 10 tys. zł. Resztę kwoty dołożyła gmina Kamienna Góra. Z budżetu samorządu pochodziło 112 tys. zł.

Historia strażackiej jednostki w Ogorzelcu sięga 1911 roku. Po II wojnie światowej jednostka reaktywowana została w 1945 roku. Jej rozwój związany jest z funkcjonującym we wsi zakładem Inco-Veritas. Od połowy lat 70-tych XX wieku była to jednostka zakładowa. Dysponowała trzema wozami bojowymi – żukiem, starem i jelczem. Po upadku zakładu samochody przejęła gmina. Z powodu braku garażu jelcz przekazany został do innej jednostki. Obecnie jednostkę tworzy 51 druhów, w tym 17 czynnych i 12 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. OSP Ogorzelec należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje starem 266 z 1982 roku, który na początku XX wieku przejęty został od wojska i poddany karosacji, a od dzisiaj również fordem transitem.

Prezes OSP Ogorzelec Piotr Respondek przypomniał, że jednostka, jako jedyna w gminie, nie ma sztandaru, ale ma się to zmienić już w tym roku, podczas obchodów Dnia Strażaka.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA