aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. gmina Kamienna Góra

Wczoraj (wtorek, 8 sierpnia) Patryk Straus wójt gminy Kamienna Góra odebrał promesę i podpisał umowę o dofinansowanie projektu "Porządkowanie gminnej gospodarki wodno-ściekowej poprzez budowę sieci wodociągowej w Przedwojowie i modernizację oczyszczalni ścieków w Krzeszowie".

 

Gminny projekt zakłada wykonanie prac o wartości 3,8 mln zł. Dofinansowanie to 63,63% kosztów kwalifikowanych (1,9 mln zł). W ramach zadania zrealizowane mają być dwie inwestycje. Za ponad 740 tys. zł wybudowana ma być sieć wodociągowa z Kamiennej Góry do Przedwojowa. Nowa nitka ma mieć ponad 2 km długości. Nowy wodociąg pozwoli na poprawę zaopatrzenia w wodę mieszkańców wsi i uzbrojenie nowych działek.

Druga część projektu realizowana będzie w Krzeszowie. Za ponad 2,8 mln zł zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków w tej miejscowości. Prace są konieczne z uwagi na rozbudowę Krzeszowa oraz starzejącą się technologię wykorzystaną przy budowie obiektu w latach 90-tych XX wieku.

Zadanie zrealizowane ma być w ciągu 2 lat. Realizacja pierwszej części wkrótce będzie mogła się rozpocząć. Gmina ma już projekt nowej sieci, po jego uaktualnieniu ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane. Druga część realizowana będzie w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Wybrany w przetargu wykonawca będzie więc zobowiązany przygotować niezbędną dokumentację i zrealizować prace.

Gmina Kamienna Góra jest jednym z 22 samorządów z województwa, które otrzymały dofinansowanie zadań wodociągowo-kanalizacyjnych. Z możliwości takiej skorzystało też 7 spółek wodociągowych. Urząd Marszałkowski, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miał na ten cel 44 mln zł. Wnioski złożyło 93 chętnych, projekty zakładały wydatki na poziomie 127 mln zł. W ramach przyznanych dotacji na terenie Dolnego Śląska powstanie 307 przydomowych oczyszczalni ścieków, wybudowanych zostanie prawie 48 km sieci wodociągowej i blisko 65 km sieci kanalizacyjnej.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez