aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował wyniki analizy przeprowadzonej przez Polską Akademię Nauk. Badania dotyczyły 255 średnich miast w Polsce. Wśród nich jest Kamienna Góra.

 

Na potrzeby badania za średnie miasto uznano "miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys. jeśli było to miasto powiatowe)". Naukowcy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN analizowali problemy społeczno-gospodarcze. Najgorzej sytuacja wygląda w Prudniku (województwo opolskie). Na 21 miejscu, w grupie miast o najbardziej niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej, znalazła się Kamienna Góra.

Wśród problemów wskazano m.in. spadek liczby ludności, narastanie patologii, nadmierne dojazdy do pracy oraz peryferyjność miejscowości. Za modelowy przykład narastania problemów wskazano Sudety. Obszar o dużym uprzemysłowieniu po II wojnie światowej. Po 1989 roku borykający się z problemami związanymi z likwidacją przemysłu wydobywczego, odzieżowego. Teren dodatkowo pozbawiony dogodnych szlaków komunikacyjnych.

W publikacji PAP pojawia się też pozytywna informacja dla Kamiennej Góry. Analiza ma pomóc w przygotowaniu rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma to być pakiet działań skierowanych do 122 miast wskazanych w analizie, a więc i do Kamiennej Góry.

Informacja o analizie
Lista miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez