aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - senator Jan Żaryn

Dzisiaj (piątek, 9 lutego) w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze odbyło się spotkanie mieszkańców z dwoma senatorami wybranymi z list Prawa i Sprawiedliwości.

 

Na zaproszenie senatora Krzysztofa Mroza do Kamiennej Góry przyjechał senator, profesor Jan Żaryn, historyk, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny miesięcznika „W Sieci Historii”. Profesor wygłosił wykład dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przybliżył zebranym czynniki, które przyczyniły się do odrodzenia Polski. Oprócz korzystnej sytuacji, czyli przegranej wszystkich zaborców w I wojnie światowej, ważni byli suwerenni politycy, dążący do celu, jakim była niepodległa Polska, ocenił senator. Podczas wykładu J. Żaryn przedstawił rolę i działania Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego od 1907 roku do 1918. Przy okazji przypomniał również kilka innych postaci polskich polityków z tego okresu. Zebrani mogli dowiedzieć się, jak to możliwe, że w 1914 roku, w chwili wybuchu wojny, żadna ze stron nie interesowała się sprawą Polską, a po czterech latach wojny możliwe było odrodzenia państwa.

Jednym z uczestników spotkania był regionalista Bogdan Adamus, który przypomniał postać kapitana Józefa Sierocińskiego, odpowiedzialnego na rekrutacje na terenie Stanów Zjednoczonych do Błękitnej Armii.

Kamienna Góra - spotkanie z senatorem Janem Żarynem

J. Żaryn poruszył również bieżący temat, czyli zamieszanie z nowelizacją ustawy o IPN. Nowe przepisy mające ułatwić obronę Polski w przypadku wskazywania państwa i narodu jako sprawców zbrodni podczas II wojny światowej, spotkały się z negatywnym przyjęciem na świecie. Senator zapowiedział, że polski rząd będzie przeciwstawiał się wszystkim żądaniom nowelizacji przepisów. Podkreślił, że Polska ma prawo do obrony dobrego imienia przodków. Przypomniał, że Rząd Polski na Uchodźstwie i Polskie Państwo Podziemne włączyły do swoich celów ratowanie Żydów. Nie było polskich polityków kolaborujących z Niemcami, stwierdził senator. Natomiast narracja żydowska zakłada, że zagłada dokonana przez III Rzeszę podczas II wojny światowej odbywała się za przyzwolenie, a nawet ku zadowoleniu chrześcijańskich państw europejskich. Profesor stwierdził, że według Żydów sprawiedliwi, których teraz honorują, to zbuntowani obywatele ratujący Żydów. Według senatora w tej kwestii nie ma miejsca na kompromis, jest tylko prawda.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Senator K. Mróz zapowiada kolejne spotkania. - Jest duża szansa, granicząca z pewnością, że w 2018 roku w Kamiennej Górze będzie prezydent Andrzej Duda - zadeklarował senator.

Kamienna Góra - senatorowie Krzysztof Mróz i Jan Żaryn

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez