aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Krzeszów - fot. Janusz Piechowicz

W piątek (16 marca) odbyła się kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana w parafii Matki Bożej Różańcowej. Tym razem ks. Paweł Adres z ponad 60-osobową grupą udał się na kalwarię w Krzeszowie.

 

Powstała ona w XVII/XVIII wieku i jest najstarszą na Śląsku, a drugą co do wielkości po kalwarii w Wambierzycach. Ma ponad 5 km długości, a stacje rozproszone są nie na wzgórzu, lecz na płaskim terenie pośród pól i lasów. Liczy 33 stacje, które zostały rozmieszczone według tzw. ,,miar jerozolimskich”, czyli tak, jak w Ziemi Świętej. Dzieli się na dwie części - Via Captivita (Droga pojmania, Stacje I - XV) i Via Crucis (Droga krzyża, Stacje XVI - XXXIII). W kwietniu 2015 roku miało miejsce uroczyste otwarcie odnowionej Kalwarii Krzeszowskiej, jako szlaku pokutno–pątniczo–turystycznego. Kapliczki zostały wyposażone w reprodukcje dzieł, które kiedyś je zdobiły, a obecnie znajdują się w klasztorze lub w muzeach. Niektóre reprodukcje pochodzą ze sztychów zawartych w modlitewniku „Krzeszowska Droga Krzyżowa” (wydanym w 1682 r.), które łączyły się z obrazami w kaplicach, tworząc unikalną, barokową koncepcję wędrówki duszy przez Mękę Chrystusa.

Kamiennogórscy uczestnicy ekstremalnej drogi przeszli jej drugą część - Drogę krzyża, która rozpoczyna się w Pałacu Piłata i prowadzi w stronę opactwa. Ostatnie stacje znajdują się na terenie cmentarza przy bazylice i w kaplicy św. Marii Magdaleny z kopią Grobu Świętego pośrodku. Dzięki udziałowi w tej drodze krzyżowej wiele osób miało okazję „odkryć” to nieznane im dotąd – choć leżące blisko Kamiennej Góry - miejsce. Przeżyciom estetycznym i duchowym towarzyszyły rozważania ks. Jacka Stryczka z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej „Droga Przełomu”. Ta myśl przewodnia to odkrycie tego, jak działa udział w tych nabożeństwach. Gdy niektórzy mówią „Po co ci to?”, „Wracaj do łóżka!” – tym więcej osób (także młodzieży i rodziców z dziećmi)- pomimo trudnych warunków atmosferycznych - chce ruszać na wieczorną wędrówkę. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier prowadzi do istotnego odkrycia, że nie warto iść za tym, co łatwe, ale za tym, co ma sens; otworzyć się na nowe i sprawdzić, jak może być.

Krzeszów - fot. Janusz Piechowicz

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez