aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Ocalamy - Kamienna Góra

Dzisiaj (wtorek, 23 października) rozpoczął się program Ocalamy realizowany przez wojewodę Pawła Hreniaka i dolnośląski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Ideą programu jest ocalenia od zapomnienia pamięci o polskich bohaterach. Ocalone mają być zarówno groby wytypowanych, jak i pamięć o tych osobach. Specjalnie oznaczone groby nie mogą być zlikwidowane. Do tej pory do programu zgłoszony ok. 100 osób z całego Dolnego Śląska. Pierwsze trzy groby oznaczone zostały w Kamiennej Górze. To w tym mieście rozpoczęła się dzisiaj realizacja całego programu.

Do Kamiennej Góry przyjechał dzisiaj wojewoda Paweł Hreniak oraz Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Zarówno wojewoda, jak i naczelnik, podkreślali zaangażowanie lokalnej społeczności w zachowanie pamięci o bohaterach. Wymienieni zostali Bogdan Adamus i Jan Lubieniecki. Obaj prowadzili uroczystość w muzeum i na cmentarzu.

W Muzeum Tkactwa i przy grobach przedstawiona została historia życia trzech pierwszych bohaterów. Wśród nich jest kpt. Józef Sierociński, Konrad Romanowski i Antoni Bil. W uroczystościach uczestniczyły rodziny bohaterów oraz samorządowcy. Na pomnikach, przy nazwisku bohatera mocowana jest tabliczka z polską flagą i napisem Ojczyzna Swemu Obrońcy.

Trzy groby oznaczone dzisiaj w Kamiennej Górze nie kończą pracy miejscowych historyków. Kolejni bohaterowi zostali zgłoszeni do akcji. Trwa weryfikacja zgromadzonych danych. Wojewoda P. Hreniak podkreślił, że zasięg akcji będzie powiększany. Docelowo ma objąć bohaterów nie tylko sprzed 100 lat, ale również tych z II wojny światowej, lat powojennych, aż do lat 80-tych XX wieku.

Ocalamy - Kamienna Góra

#Ocalamy

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez