aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Czadrów

Obfite opady deszczu doprowadziły do zalania wielu domów i gospodarstw na terenie powiatu. O godzinie 4.20 starosta wprowadziła alarm przeciwpowodziowy.


W naszej galerii coraz więcej zdjęć z terenu powiatu. Przysyłajcie zdjęcia z waszej okolicy na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Aktualizacja godz. 14:00 (03.06.2013)

Aktualizacja godz. 14:00 (03.06.2013)
Przekroczenie stanów ostrzegawczych wciąż utrzymuje się na 14 wodowskazach, a alarmowych na 19.
Zbiornik Pilchowice na Bobrze w ciągu ostatnich 12 godzin wypełnił się w 30 procentach, a obecnie dopływ wody jest większy niż jej zrzut. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać może dojść do awaryjnego zrzutu wody do Bobru.

Aktualizacja godz. 12:45 (03.06.2013)
Burmistrz Miasta Lubawka informuje, że mieszkańcy poszkodowani w wyniku powodzi, która wystąpiła na terenie gminy w dniu 2 czerwca 2013 roku, mogą zgłaszać powstałe straty i uszkodzenia powodziowe  w  infrastrukturze oraz uprawach rolnych.
Informacje w zakresie zgłoszenia i szacowania strat w budynkach mieszkalnych i gospodarczych oraz możliwej pomocy finansowej, można uzyskać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubawce, przy ul: Dworcowej 33 (tel. 075 74 11 800, faks 075 746 77 61).
Informacje w zakresie zgłoszenia i szacowania strat w uprawach rolnych można uzyskać w Urzędzie Miasta Lubawka w referacie Gospodarki Gruntami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska (tel. 075 74 11 590 wew. 32, faks 075 74 11 262).
Informacje w zakresie zgłoszenia i szacowania strat w infrastrukturze technicznej można uzyskać w Urzędzie Miasta Lubawka w referacie Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej, Mieszkaniowej i Komunalnej (tel. 075 74 11 590 wew. 25, faks 075 74 11 262).

Aktualizacja godz. 12:15 (03.06.2013)
Wójt Gminy Kamienna Góra swoim zarządzeniem z dnia 3 czerwca br. powołał Komisję ds. szacowania strat po ostatnich deszczach. Członkowie Komisji już wyjechali w teren. Mieszkańcy, u których doszło do zalań mieszkań powinni ten fakt zgłosić w urzędzie gminy (osobiście bądź telefonicznie 75 610 62 92) lub u sołtysa wsi.
Przewiduje się, że prace Komisji potrwają kilka dni.

Aktualizacja godz. 11:30 (03.06.2013)
O godzinie 10:30 starosta wałbrzyski Józef Piksa ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu wałbrzyskiego. Pogotowie przeciwpowodziowe zostało już wcześniej ogłoszone w gminach Czarny Bór i Stare Bogaczowice.


Aktualizacja godz. 09:50 (03.06.2013)

Apel Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Prosimy wszystkie osoby które poniosły straty związane z przybraniem wody w rzekach Bóbr i Zadrna na terenie miasta Kamienna Góra o zgłaszanie się po pomoc finansową (zasiłek) i materialną (środki czystości itp.) do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze przy ulicy Aleja Wojska Polskiego 1.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze: 75 646 66 77

Osoby których mieszkania zostały zalane lub ucierpiały w wyniku przybrania wody proszone są o kontakt z Wydziałem Mienia Urzędu Miasta Kamienna Góra pod numerami telefonów: 75 64 55 131, 75 64 55 133, 75 64 55 134, 75 64 55 135 lub 75 64 55 141

Jednocześnie prosimy Państwa o zgłaszanie informacji na temat zniszczeń infrastruktury miejskiej (drogi, budynki, mosty itp.) do Wydziału Zamówień, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Kamienna Góra pod numerami telefonów: 75 64 55 123, 75 64 55 124 oraz 75 64 55 125

Aktualizacja godz. 19:35
Sytuacja w Przedszkolu nr 1 w Kamiennej Górze jest na razie opanowana. Z pomocą przyszła grupa rodziców. Dyrekcja i pracownicy przedszkola proszą rodziców o czujność. W przypadku wystąpienia opadów deszczu cenna będzie każda pomoc i to o każdej porze. W przedszkolu prowadzony będzie cały czas dyżur.

Aktualizacja godz. 17:50
Uwaga rodzice dzieci z Przedszkola nr 1 (ul. Spacerowa) w Kamiennej Górze. Potrzebna jest Wasza pomoc. Budynek podmywany jest przez wodę. Wszyscy mogą pomóc. Wystarczy przyjść do przedszkola najlepiej w odpowiednim wodoodpornym ubraniu!

Aktualizacja godz. 17:40
Między godziną 15 a 16 w powiecie kamiennogórskim przebywała wicewojewoda Ewa Mańkowska wraz z członkami wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Przedstawiciele wojewody pozytywnie ocenili prowadzenie akcji na terenie powiatu kamiennogórskiego. Niestety prognozy pogody nie są korzystne. Do środy prognozowane są opady zarówno na południu Polski jak i w regionach przygranicznych w Czechach. Pogoda ma być zmienna. Spać może do 40 litrów wody.

Według danych sztabu wojewódzkiego na terenie powiatu kamiennogórskiego spadło nawet 70 litrów wody na metr kwadratowy.

Przedstawiciele sztabu przypominali, że nie zawsze natychmiastowe wypompowywanie wody z budynków jest korzystne. Takie działanie może doprowadzić do podmycia fundamentów, jeśli wodę z opadów zastąpią wody gruntowe.

Dzisiejsza akcja rozpoczęła się tuż po północy. O godzinie 1 w nocy wprowadzony został pierwszy alarm. W akcji bierze udział 6 samochodów z PSP Kamienna Góra i 19 funkcjonariuszy z tej jednostki, wspomaga ich ponad 100 strażaków ochotników w 21 pojazdach z 15 jednostek OSP z terenu powiatu, Dodatkowo na terenie powiatu pracuje 25 strażaków w 6 samochodach z PSP spoza powiatu i 11 ochotników w 2 wozach.

W nocy najbardziej ucierpiała Opawa, Niedamirów, Miszkowice i Jarkowice. W tych wsiach zniszczone są drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie. Jutro rozpocznie się szacowanie start. Samorządy będą mogły prosić o wsparcie urząd wojewódzki.

Aktualizacja 16:20
Do odwołania zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 2778D między miejscowościami Łomnica, Wojanów, Trzcińsko. Przy "Pałacu Łomnica" przez jezdnię na szerokości ok. 100 m przelewa się woda z rzeki Bóbr. Brak bezpośredniego dojazdu z kierunku Mysłakowic do drogi krajowej nr 3. Dojazd do miejscowości Trzcińsko możliwy przez Przełęcz Karpnicką.

aktualizacja 16:15
Serwis remiza.com.pl podaje:
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu wysłała posiłki do niektórych części regionu, które walczą ze skutkami gwałtownych ulew. Prawie stu strażaków ze sprzętem zostało skierowanych do Kamiennej Góry i pobliskiego Marciszowa. To tam sytuacja jest najtrudniejsza.

Aktualizacja godz. 16:00 
Tadeusz Rycharski (wicestarosta kamiennogórski)
 zamieścił na portalu Facebook apel do władz miasta:
"Panie Burmistrzu, w związku zaistniałą nadzwyczajną sytuacją dla mieszkańców powiatu kamiennogórskiego i zagrożeniem związanym z powodzią proszę o rozważenie możliwości przerwania Dni Kamiennej Góry. W związku z licznymi stratami związanymi z zalaniem, element zabawy i radości nie jest w tym momencie najbardziej właściwy dla dużej grupy mieszkańców z którą się utożsamiam. Z poważaniem. Tadeusz Rycharski" 

Aktualizacja godz. 15:10
OSP Janiszów wypompowało wodę z piwnicy Przedszkola nr 1 (ulica Spacerowa). Teraz pracownicy placówki wiadrami wynoszą wodę, która cofa się rurami kanalizacyjnymi. W głównej rurze powstały dziury przez które sączy się woda. Strat jeszcze nie oszacowano. Zniszczone są wykładziny, zabawki, środki czystości. Zdjęcia w galerii

Zalane zostały piwnice Przedszkola nr 1 w Kamiennej Górze. Zaczęło się wypompowywanie wody.

Aktualizacja godz. 14:20
Przed południem zalane zostało ujęcie wody w Krzeszówku na terenie gminy Kamienna Góra. Instalacja pozwala na przełączenie na dostawę wody z Wałbrzycha i to została zrobione. Mieszkańcy, poprzez system SiSMS, poproszeni zostali o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z tej wody. Zaleca się przegotowanie jej przed spożyciem.

Aktualizacja godz. 14:10
Ulica Kościuszki w Kamiennej Górze jest już przejezdna.

Aktualizacja godz. 14:00
W Czadrowie zakopał się samochód dowożący piasek. Strażacy próbują go wyciągnąć. W Marciszowie zakopał się wóz strażacki z Legnicy.

Aktualizacja godz. 13:00
Trzy rodziny ewakuowane zostały z domów na terenie gminy Marciszów. Z pomocą strażakom z powiatu kamiennogórskiego przyjeżdżają jednostki z całego województwa, z powiatów, w których nie ma zagrożenia powodziowego.

Aktualizacja godz. 12:10
Sytuacja na większości terenu powiatu ustabilizowała się. Najwyższa fala przechodzi obecnie przez gminę Marciszów i to w miejscowościach na tym terenie trwa walka z żywiołem.

Aktualizacja godz. 11:50 - informacja burmistrza Kamiennej Góry
W związku ze znacznym przyborem wód w dorzeczu rzek Bobru i Zadrny - 270 cm i wynikającego zagrożenia dla ludzi i mienia Burmistrz Miasta Kamienna Góra o godzinie 4.00, 2 czerwca 2013 r. (niedziela) ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego.
Podtopieniu uległa znaczna część ulic w mieście (Zielona, Nadrzeczna, Kościuszki, Ściegiennego, Jana Pawła II, Leśna, Zamkowa, Okrzei, Katowicka, Mostowa, Lompy, Fornalskiej, Ks. Bolka, Spacerowa) - trwają nieustępliwe działania ratowniczo-zabezpieczające przez jednostki podległe Burmistrzowi.
Uruchomione zostały 2 magazyny przeciwpowodziowe na ulicach Towarowej i Zamkowej.
Siły i środki przeciwpowodziowe są w pełnej gotowości.
Trwa stały monitoring rzek.
Sytuacja jest w pełni pod kontrolą.

Aktualizacja godz. 9:40 - Okraj zamknięty, stan dróg
Od godziny 6 sytuacja pogorszyła się. Nowe opady deszczu w Jarkowicach i Miszkowicach spowodowały kolejne zalania i zniszczenia. Rośnie poziom wody w Bukówce. Prognozy pogody nie są korzystne.

Aktualizacja 9:40
Po stronie czeskiej zamknięty został dojazd na Okraj. Droga po stronie polskiej również będzie zamknięta.

Aktualizacja 9:20
Lubawka - przy Nabrzeżnej zalanych jest kilka domów. 
W Marciszowie trwa akcja ewakuacyjna mieszkańców.

Aktualizacja 9:00 - stan dróg
Droga krajowa nr 5 w Dębrzniku: w okolicach skrzyżowania na Sędzisław woda przelewa się przez jezdnię. Policja kieruje ruchem

Kamienna Góra:
- ulica Papieża Jana Pawła II: od ulicy Ściegiennego do mostu przy ulicy Mostowej – droga zamknięta
- ulica Kościuszki: od Armii Ludowej w kierunku na Krzeszów - droga zamknięta
- ulica Zamkowa: od drogi krajowej nr 5 do wodociągów - droga zamknięta
- skrzyżowanie: Okrzei-Katowicka-Spacerowa – droga zalana, ale przejezdna
- skrzyżowanie: Kościuszki-Słoneczna: droga zalana, ale przejezdna

 

Aktualizacja godz. 7.15

Oberwanie chmury nad Jarkowicami.

Aktualizacja godz. 7.00
Nieprzejezdna jest ul. Kościuszki w Kamiennej Górze od strony wjazdu od strony Czadrowa, Krzeszowa. Drogę zalała woda.

Aktualizacja godz. 6.00
W tej chwili w akcji są wszystkie jednostki straży pożarnej.

Po nocnych opadach najgorsza sytuacja jest w Czadrowie, Krzeszówku, Opawie, Niedamirowie i Jarkowicach. Podnosi się poziom wody w Kamiennej Górze. Z wodą walczą również mieszkańcy Jawiszowa, Leszczyńca, Szarocina, Janiszowa i Marciszowa.

Do zbiornika w Bukówce wpływa 30 m sześciennych wody na sekundę, wypuszczane jest tylko 0,7 m sześć./s.

Uzupełnienie W dniu 31 maja o godzinie 6.00 średni odpływ z Bukówki to 0,72 m sześc./s, a dopływ 1,20 m sześć./s Pojemność zbiornika to 10,6 mln m sześć. Przy wpływie 30 m sześć./s w ciągu doby do zbiornika wpływałoby ponad 2,5 mln m sześć.

W Kamiennej Górze spływająca z góry woda zalała domy na ul. Leśnej. Rozlewiska tworzą się również na drogach m.in. na ul. Papieża Jana Pawła II w Kamiennej Górze i na ul. Wałbrzyskiej w Kamiennej Górze.

Kierowcy muszą uważać na wielu drogach, na których zalegają kamienie, gałęzie i błoto naniesione podczas deszczu.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej zdjęć

Kliknij tutaj, aby zobaczyć film z Janiszowa

Kliknij tutaj, aby zobaczyć film ze Szczepanowa i Lubawki

Kliknij tutaj, aby zobaczyć film z ul. Zielonej w Kamiennej Górze

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA