aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - Honorowi Obywatele

Trzech mieszkańców Kamiennej Góry otrzymało dzisiaj (środa, 5 czerwca) tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Odpowiednie uchwały podjęli radni podczas uroczystej sesji.Honorowym mieszkańcem Kamiennej Góry zostali Roman Jakóbczyk, Bolesław Grzyb i Leon Święcicki. Radni przegłosowali uchwały jednogłośnie.

W sesji, oprócz radnych miasta Kamienna Góra i burmistrza, udział wzięli przedstawiciele rodzin i znajomi uhonorowanych oraz poseł Marzena Machałek i starosta Ewa Kocemba.

Roman Jakóbczyk urodził się 4 lipca 1936 roku. Przez 41 lat pracował w zakładach włókienniczych na terenie Kamiennej Góry, tworzył m.in. szkolnictwo zawodowe. Jednocześnie zajmuje się propagowaniem turystyki w ramach PTTK. Organizuje rajdy, znakuje szlaki turystyczne, współorganizuje imprezy historyczne i rocznicowe, dba o zachowanie w pamięci mieszkańców historii regionu. To on organizuje spotkania rocznicowe przy obelisku poświęconym rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II, zabiegał również o ustawienie tego obelisku i nadanie ulicy imienia papieża. Jego osiągnięcia doceniły PTTK, OHP nadając odznaczenia. R. Jakóbczyk odznaczony został również Srebrną Odznaką Zasłużonego Działkowca i czterokrotnie otrzymał odznaczenie Zasłużony Nauczyciel. Odznaczony został również brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bolesław Grzyb urodził się 2 kwietnia 1932 roku. Zawodowo, na różnych stanowiskach, pracował 45 lat. Znany jest jako inicjator i społeczny kierownik budowy Ośrodka Wypoczynku Świątecznego tzw. zalewu. Od stycznia 1973 do kwietnia 1976 był naczelnikiem gminy Kamienna Góra. 1 lipca 1990 roku został burmistrzem Kamiennej Góry, został wybrany przez radnych. Na emeryturę przeszedł 1 października 1994 roku. W latach 1968-1972 i 1984-1988 był radnym rady narodowej w Kamiennej Górze. Odznaczony został m.in. brązowym i złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Jego dokonania doceniły również: Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej, Ludowe Zespoły Sportowe, Liga Obrony Kraju, Polski Związek Działkowców, Polski Czerwony Krzyż.

Leon Święcicki urodził się 15 kwietnia 1924 roku. W młodości doznał trudów życia w totalitarnej Rosji. W 1943 roku wstąpił do polskiej armii formowanej na wschodzie. Został ranny nad Wisłą podczas przeprawy do walczących w Warszawie powstańców. Po wojnie ukończył szkołę w zawodzie radiowiec i otrzymał nakaz pracy w Kamiennej Górze. Całe życie zawodowe przepracował w telekomunikacji jako specjalista ds. łączności. Po pracy stworzył nagłośnienie w kamiennogórskich kościołach. W Kamiennej Górze poznał żonę. W ciągu 59 lat wspólnego życia doczekali się dwóch synów, czworo wnucząt i dwoje prawnuków. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych. Działa w Związku Kombatantów RP.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij tutaj

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA