aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

- Sąsiadka powiedziała, że tam obok są dwie fajne dziewczyny starsza zajęta, ale młodsza wolna – rozpoczyna swoją opowieść o pierwszym spotkaniu z przyszłą żoną Pan Jan – siedziała pod kasztanem jak ją pierwszy raz zobaczyłem.

 

Pan Jan Jemioło na pierwszym spotkaniu poprosił o wodę. Później jeszcze przez pół roku przychodził po szklaneczkę mimo że jak twierdzi „wcale mi się pić nie chciało”. To była miłość od pierwszego spojrzenia. Pół roku później Pani Halina wyszła za mąż za Pana Jana. Ślub odbył się w kościele w rynku w Kamiennej Górze.

Pan Jan ma dzisiaj 91 lat. Podczas II Wojny Światowej zdobywał Warszawę, Jego oddział szedł na Kruszwice, Bydgoszcz, Toruń, Krzyż i Berlin. Pan Jan witał się pod Łabą 2 maja 1945 roku z wojskami Amerykańskimi i Angielskimi. Te dzień pamięta do dziś. Wtedy zakończyła się wojna podczas której został ranny. Służył qw 14 pułku I korpusy I armii Wojska Polskiego. W 1946 roku osiedlił się w Debrzniku gdzie poznał żonę. Do dziś oboje związani są z powiatem kamiennogórskim. Pan Jan przez lata pracował we Lnie w brygadzie budowlanej, a później prowadził własną działalność. 

Pani Halina pochodzi z Ukrainy. Do domu rodzinnego ma ponad 1150 kilometrów. Ma 88 lat. Na terenie powiatu pracowała jako rolnik. 

Pan Jan i Pani Halina mają piątkę dzieci, 15 wnuków i 15 prawnuków.

Ślub wzięli 2 lipca 1950 roku.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez