aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Najnowsze

fot. via PTSM-JR

W dniu 20 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy V a z Zespołu Szkół Publicznych Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu wycieczek ph. „Wycieczki edukacyjne i przyrodnicze” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Po przyjeździe busem pod budynek bramny Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej doszli do Dziedzińca Honorowego i zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z zamkiem w tle. We wnętrzu zamku spotkali się z przewodniczką Beatą Ukrzewską, która zaprosiła ich do Sali Kinowej na bardzo ciekawą prelekcję z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodniczki oraz oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł książę Bolko I Surowy przenosząc do niego swoją siedzibę z Lwówka. Nowo wybudowana warownia, zwana na początku „Książęcą Górą”, wyróżniała się spośród innych tego typu budowli nie tylko dogodnym położeniem pod względem wojennym, ale i malowniczą lokalizacją w sercu lasów. Bolko I nadał też sobie tytuł „pana na Książu”, który zachowali jego następcy – Bernard I Stateczny oraz Bolko II Mały. Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Administrowali nim burgrabowie i starostowie królewscy. Właściciele zamku zmieniali się wielokrotnie aż do 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hocberg. To jego ród pozostaje właścicielem Zamku Książ do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej, a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Pierwszej wielkiej przebudowy Zamku Książ dokonuje Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg dobudowując do zamku reprezentacyjne wschodnie skrzydło barokowe (1722-1724). W 1856 r panem na Książu zostaje książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless ojciec Jana Henryka XV, który w 1891 roku poślubia jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1943), zwaną „Księżną Daisy”, która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma 400 pomieszczeń mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra i Bolka). Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby. W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” ( synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem i Dziedzińcem Honorowym. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez młodzież najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Po wyjściu z Sali Kinowej zobaczyli Hall Myśliwski z kolekcją trofeów myśliwskich Hochbergów oraz renesansowym kominkiem wykonanym z szarego piaskowca. Zobaczyli także Czarny Dziedziniec – wewnętrzny dziedziniec zamkowy ze studnią i ścianą zdobioną herbami właścicieli Książa. Stąd skierowali się do podziemi zamkowych, gdzie mogli zobaczyć dwie makiety Zamku Książ (przed 1907 r. i po drugiej wielkiej przebudowie w latach 1907-1938). Zwiedzanie reprezentatywnego, barokowego skrzydła zamku powstałego podczas pierwszej wielkiej przebudowy (w latach 1705-1742) rozpoczęli od Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowe plafony i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) i barokowym kominkiem z czerwonego marmuru Duże wrażenie wywarła na nich Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). Oczy przykuwa również wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz, dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, oraz marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci – Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie, ), W Salonie Białym widzieli m.in. oryginalny barokowy kominek z różowego marmuru, a w Salonie Chińskim (Orientalnym) kryształowy żyrandol. Natomiast w Salonie Gier zobaczyli intarsjowane i inkrustowane meble, a w Salonie Włoskim uwagę przykuwa m.in. dębowa skrzynia podróżna z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu zobaczyli szafę, za którą znajdowało się przejście do zamkowych podziemi oraz gniazdo centralnego odkurzacza. Na zakończenie swojego zwiedzania dziedzictwa Hochbergów zeszli do odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu się nie zdradziło. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany. Po opuszczeniu zamkowych wnętrz przewodniczka pokazała im jeszcze fragment zamkowych podziemi budowanych podczas II wojny światowej przez więźniów filii obozu koncentracyjnego „Gross-Rosen”.

Po podziękowaniu za ciekawie przedstawienie historii Zamku Książ i oprowadzenie po zamkowych salonach w miłej turystycznej atmosferze i pożegnaniu się z prowadzącą lekcję zamkową przewodniczką Beatą Ukrzewską znaleźli jeszcze czas na spacery alejkami tarasów zamkowych oraz drobne pamiątkowe zakupy w zamkowym sklepie.

Na zakończenie pobytu w „dobrach książańskich” udali się na spacer alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, w którym rośnie m.in. kasztanowiec jadalny. Następnie pomnikową aleją starych lip drobnolistnych dotarli do Mauzoleum Hochbergów. Stąd skierowali się do Skały Olbrzyma z punktem widokowym na Zamek Książ. Uważne oczy uczestników wycieczki wypatrzyły, pomiędzy drzewami, fragmenty murów „Starego Zamku Książ”. Jako wytrwali piechurzy żwawo ruszyli Aleją Rodziny Hochberg do Palmiarni mijając po drodze pomnikową aleję kasztanowców. W wybudowanej w latach 1908-1911 przez Jana Henryka XV Hochberga dla swojej żony księżnej Daisy Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin. Oprócz licznych egzotycznych roślin ich uwagę przykuły pawie oraz żółwie.

Po dokonaniu ostatnich podczas wycieczek zakupów wybranych przez siebie roślin, pełłni niezapomnianych wrażeń i nowych wiadomości o historii Zamku Książ i jego mieszkańcach uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej powrócili do Chełmska Śląskiego

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjno-przyrodniczej sprawowali Zofia Duszyńska - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez

REKLAMA