Print
fot. PTSM-JR

W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klasy VIII f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybierali się na wycieczką przyrodniczą do rezerwatu przyrody „Kruczy Kamień”, ale zaproszeni przez leśniczego Bartłomieja Dymka do wzięcia udziału w akcji „SprzątaMy Las” zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę uczestniczyli w pożytecznej terenowej lekcji przyrody organizowanych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

W akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę można było wziąć udział we wszystkich 430 nadleśnictwach, a na chętnych czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie leśnicy. Do akcji „SprzątaMy Las” można było również przyłączyć się na terenie leśnictw wchodzących w skład Nadleśnictwa Kamienna Góra.

Młodzi kamiennogórscy ósmoklasiści, którzy postanowili połączyć „przyjemność z pożytecznym” wybrali się do Lubawki Kolejami Dolnośląskimi podróżując na linii kolejowej Sędzisław – Kamienna Góra - Lubawka, która została otwarta 29 grudnia 1869 r., ma więc 150 lat.

Po przyjeździe do Lubawki żwawo wyruszyli w kierunku Kruczej Skały (681 m .n.p.m.) oraz wcinającej się pomiędzy nią i Sępią Górą (740 m. n.p.m.) Kruczej Doliny płaskodennej doliny potoku Raby. Po dojściu do Kruczej Doliny kontynuowali turystyczny spacer niebieskim szlakiem na Rozdroże Trzech Buków, a następnie wędrowali zielonym szlakiem biegnącym leśnym duktem. Po 1,5-godzinnym spacerze powrócili na polanę Kruczej Doliny, gdzie spotkali się z leśniczym Aleksandrem Olczakiem – jednym z opiekunów uczestników akcji „SprzątaMy Las” przeprowadzanej na obszarze Nadleśnictwa Kamienna Góra, który wraz z żoną Justyną przygotował oraz rozpalił ognisko dla młodych kamiennogórzan.

Aleksander Olczak z Leśnictwa Podlesie przybliżając im najważniejsze cele i zadania akcji zwrócił uwagę, że śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów w lesie, ale także są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Ponadto śmieci pozostawione w lesie rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają również rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów, a w przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

Po zaopatrzeniu się w worki na śmieci oraz rękawice ósmoklasiści wyruszyli do lasu na poszukiwanie i zbieranie wwożonych oraz pozostawianych przez ludzi śmieci. Wytrwale zbierając do worków wszelkiego rodzaju śmieci, ze smutkiem stwierdzili, że las jest bardzo zaśmiecony, zwłaszcza wokół potoku Miłość. Worki ze śmieciami przynosili na polanę. Wszystkie worki ze śmieciami zebranymi przez zwolenników czystego lasu zostały zabrane samochodem z przyczepą przez przybyłego na polanę Bartłomieja Dymka koordynatora akcji na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra.

Następnie biorący udział w pożytecznej akcji „SprzątaMy Las” mogli upiec sobie smakowite kiełbaski oraz chleb dostarczone przez leśników, a także otrzymali kilka tabliczek czekolad z orzechami. Wszyscy wyrazili chęć ponownego wzięcia udziału w sprzątaniu lasu, gdyż leśnicy dla osób, które chciałyby pomagać częściej, przygotowali akcję #zabierz5zlasu.

Na zakończenie akcji „SprzątaMy Las” leśnicy podziękowali kamiennogórzanom za udział oraz zaangażowanie w sprzątaniu lasu. Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z leśnikami powędrowali na stację kolejową skąd, w poczuciu pożytecznego spędzenia czasu na sprzątaniu lasu, pociągiem KD-Cs powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników akcji „SprzątaMy Las” byli Ewa Skotarczak - wychowawca klasy, Joanna Kopaczewska – rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.