aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 23 września 2019 roku uczniowie dwóch klas VI a oraz VI d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowej wybierając się do Zamku Książ. Młodzi kamiennogórzanie uczestniczyli interesującej lekcji zamkowej w ramach lekcji muzealnych ph. „Poznajemy zabytki oraz obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe na parking niedaleko Stadniny Ogierów udali się aleją okazałych lip drobnolistnych, objętych ochroną prawną jako pomnik przyrody do Zamku Książ. Tam spotkali się z przewodniczką Anną Motyką, która zaprosiła ich do sali edukacyjnej na III piętrze na lekcję zamkową „O dzielnym Herkulesie i pięknej Dianie – historie mitologiczne”. Szóstoklasiści zobaczyli krótki film, wykonany dronem, okazujący w pełnej krasie największy na terenie Dolnego Śląska zamek, położony na zalesionym wzgórzu wąwozu Pełcznicy. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Następnie prowadząca lekcję zamkową zapoznała uczestników wycieczki z jego historią ilustrując swoje opowiadanie o nim prezentacją ze zdjęciami dawnego Książa. Zamek, obronny, w latach 1288-1292, wybudował książę Bolko I Surowy przenosząc do niego swoją siedzibę z Lwówka. Nowo wybudowana warownia, zwana na początku „Książęcą Górą”, wyróżniała się spośród innych tego typu budowli nie tylko dogodnym położeniem pod względem wojennym, ale i malowniczą lokalizacją w sercu lasów. Bolko I nadał też sobie tytuł „pana na Książu”, który zachowali jego następcy. Słuchając ciekawej opowieści o zamku Książ uczestnicy lekcji zamkowej dowiedzieli się, że był on siedzibą Piastów Świdnicko-Jaworskich do 1392 roku. Kolejnymi właścicielami zamku stają się królowie czescy, a od 1482 r. królowie Węgier. W 1508 r. „dobra książańskie” od Władysława II Jagiellończyka, króla Czech i Węgier, otrzymuje jego kanclerz Johann von Haugwitz, a on w 1509 r. przekazuje je za nieznaną kwotę rycerzowi Konradowi I von Hoberg. To jego ród pozostaje właścicielem Zamku Książ do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej, a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West, zwana „Księżną Daisy”, która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, swoistym M-400 mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra i Bolka). W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze niemieckie, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” ( synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem i Dziedzińcem Honorowym. Od 1991 r. właścicielem zamku zostaje Gmina Wałbrzych, a zamek i jego otoczenie, po renowacji, zostaje udostępniony zwiedzającym. Obecnie można zwiedzać także Mauzoleum Hochbergów oraz nowo otwarte podziemia na poziomie -50 m pod zamkiem.

Po wyjściu na spacer po komnatach zamkowych, na jednym z korytarzy zobaczyli portret księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego przez męża. Mimo bogactwa, Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech i szóstą w Europie, Księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia. Księżna Daisy zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach.

Następnie uczestnicy lekcji zamkowej mogli poznać jak Książ i jego mieszkańcy wyglądali wiek temu oglądając bardzo interesującą wystawę „Książ od kuchni” prezentującą ponad 200 fotografii Luisa Harduina osobistego kucharza Hochbergów w latach 1909-1926. Część kolekcji Hardouina zapisana była na szklanych diapozytywach. Dlatego na wystawie można ją zobaczyć dzięki metodzie steroskopowej. Ta pozwala na trójwymiarowe oglądanie zdjęć.

Zwiedzając salony reprezentacyjnego, barokowego skrzydła Zamku Książ poszukiwali bohaterów mitologicznych opowieści. Już w sali wystaw BWA zobaczyli wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” – obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do zamku. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz” Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek, a uczestnicy lekcji zamkowej usłyszeli jej dźwięki. Natomiast w Sali Maksymiliana wyszukiwali na plafonie podpisu jego autora Antona Felixa Schefflera. Pośrodku malowidła zobaczyli Pegaza oraz przyjrzeli się pojedynkowi Ateny z Arachne zamienionej w pająka. Marmurowe kominki zdobią mitologiczne Sfinksy. Mitologiczne postaci wyszukiwali również w Salonie Chińskim i Salonie Barokowym.

Po opuszczeniu barokowych salonów zobaczyli zamkowe piwnice, a swoją interesującą lekcję zamkową zakończyli przy „skałce szczęścia” odkrytego fragmentu zamkowych skał. Dotknięcie skalnej ściany prawą ręką i pomyślenie życzenia, którego nikomu się nie zdradziło gwarantowało jego spełnienie. Dotknięcie jej lewą ręką wróżyło długie życie, a obiema rękoma to powrót do Zamku Książ. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany.

Po pożegnaniu się z przewodniczką ANNĄ MOTYKĄ i podziękowaniu za ciekawe informacje o historii Zamku Książ i jego mieszkańców znaleźli jeszcze czas na zakup „Książańskich pamiątek” oraz krótki spacer po zamkowych tarasach.

Po dojściu do parkingu autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry. Ponadto uczestnicy wycieczki zdobywający odznakę Turysta Przyrodnik zdobyli po 10 pkt do poszczególnych stopni odznaki.

Opiekę nad młodymi uczestnikami lekcji zamkowej sprawowali: Joanna Filip i Agnieszko Tatko-Fujar – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA