aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 8 października 2019 roku uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” inaugurując tegoroczny cykl wycieczek popularnych ph. „Kamienna Góra – moje miasto”. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa regionu oraz turystyki pieszej zwiedzeniem kamiennogórskich podziemi rozpoczęli poznawanie obiektów przybliżających im historię naszego miasta korzystając z zaproszenia pracowników Projektu Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, które współpracuje z Zarządem Oddziału PTSM w Kamiennej Górze włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Jakubem Trybułą Malinowskim - przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry, od którego dowiedzieli się, że przenoszą się do 1944 roku. Trzecioklasiści po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi rozpoczęli podziemny spacer w mrocznych czasach II wojny światowej.

Słuchając opowieści przewodnika prowadzącego ich podziemnymi korytarzami, dowiedzieli się, że w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. W czasie II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) położona w bezpiecznym terenie, nie objętym bezpośrednimi działaniami wojennymi, stała się jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu – odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu „latające skrzydło” – Arado E-555.1, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. W kolejnym z korytarzy przeszli krótkie przeszkolenie agenturalne i mali kamiennogórscy agenci dotarli bezpiecznie do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską fabryką Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doświadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni. Na szczęście podczas podziemnej wędrówki nie natrafili na innych niemieckich wartowników i uczestnicy podziemnej wyprawy bezpiecznie dotarli do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło” oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę „magazynu broni”, Jakub Trybuła opowiadał im o zgromadzonej i prezentowanej w Podziemnej Trasie Turystycznej ekspozycji broni używanej podczas II wojny światowej.. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej – pistolety, karabin maszynowy typu mauser, broń przeciwlotniczą, bombę tzw. „ryczącą krowę” czy zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe” oraz V-3 gigantyczne działo o wyjątkowo dużym zasięgu. Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach „pasiakach” podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe (2-4 kromki chleba dziennie). Filia Obozu Pracy „Gross-Rosem” należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w iróżnych miejscowościach na terenie Śląska. W czasie działań wojennych życie straciło ponad 40 000 więźniów Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen”.Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach zobaczyli także oryginalną minę morską, duże koła wykonane z gipsu oraz dotarli do ogrodzonej murem wnęki skalnej, w której zobaczyli różnorodne „wojenne łupy” grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum „Projektu Arado” uczestnicy wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z przewodnikiem JAKUBEM TRYBUŁĄ, Po podziękowaniu przewodnikowi za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi zadowoleni z poznania Podziemnej Trasy Turystycznej i pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowali Anna Chamot – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA