aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 16 października 2019 roku uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” inaugurując tegoroczny cykl wycieczek popularnych ph. „Kamienna Góra – moje miasto”. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa regionu oraz turystyki pieszej zwiedzeniem kamiennogórskich podziemi rozpoczęli poznawanie obiektów przybliżających im historię naszego miasta korzystając z zaproszenia pracowników Projektu Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, które współpracuje z Zarządem Oddziału PTSM w Kamiennej Górze włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Jakubem Trybułą, który wcielił się w rolę pracownika przymusowego - przewodnika po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry. Przed bramą wejściową do podziemi dowiedzieli się, że przenoszą się w mroczne czasy II wojny światowej. Trzecioklasiści po przekroczeniu bramy rozpoczęli podziemny spacer po udostępnionym w 2012 roku 350-metrowym fragmencie najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzach pod Kościelną Górą. .

Słuchając opowieści przewodnika prowadzącego ich podziemnymi korytarzami, dowiedzieli się, że w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. W czasie II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) położona w bezpiecznym terenie, nie objętym bezpośrednimi działaniami wojennymi, stała się jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu – odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu „latające skrzydło” – Arado E-555.1, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. W kolejnym z korytarzy przeszli krótkie przeszkolenie agenturalne i mali kamiennogórscy agenci dotarli bezpiecznie do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską fabryką Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, ale uważnie słuchając pracownika przymusowego Jakuba Trybułę i wykonując jego polecenia mogli bezpiecznie dotrzeć do kolejnej wartowni. Na szczęście podczas podziemnej wędrówki nie natrafili na niemieckich wartowników i uczestnicy podziemnej wyprawy bezpiecznie dotarli do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło” oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę „magazynów broni”, Jakub Trybuła opowiadał zwiedzającym kamiennogórskie podziemia o zgromadzonej i prezentowanej w Podziemnej Trasie Turystycznej ekspozycji broni używanej podczas II wojny światowej.. W oszklonych skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej – pistolety, karabin maszynowy typu mauser, broń przeciwlotniczą, bombę tzw. „ryczącą krowę” używaną podczas Powstania Warszawskiego, zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe” oraz V-3 gigantyczne działo o wyjątkowo dużym zasięgu. Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach „pasiakach” podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe (2-4 kromki chleba dziennie). Filia Obozu Pracy „Gross-Rosem” należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w różnych miejscowościach na terenie Śląska. W czasie działań wojennych życie straciło ponad 40 000 więźniów Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen”. Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach zobaczyli także oryginalną minę morską, duże koła wykonane z gipsu oraz dotarli do ogrodzonej murem wnęki skalnej, w której zobaczyli różnorodne „wojenne łupy” grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli m. in. niemieckie ulotni dla żołnierzy sowieckich, różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy, które były używane w czasie działań wojennych II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), a także egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum „Projektu Arado” uczestnicy wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z pracownikiem przymusowym - przewodnikiem JAKUBEM TRYBUŁĄ, Po podziękowaniu przewodnikowi za mile spędzony czas oraz przekazaną im podczas zwiedzania wiedzę przybliżającą historię powstania kamiennogórskich podziemi zadowoleni z poznania Podziemnej Trasy Turystycznej i pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowali Barbara Hnisdiłów – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA