aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 15 listopada 2019 roku uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrody organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szkółki Leśnej w Krzeszowie spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił przybyłych drugoklasistów do Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od podzielenia małych kamiennogórzan na mniejsze 2-3-osobowe zespoły kojarzone z nazwą jednego z leśnych mieszkańców dzika, borsuka, jelenia, sarny, bobra, lisa oraz zająca, w których przebiegały poszczególne etapy ciekawej lekcji przyrody. Pierwszym wykonywanym przez nich zadaniem było odpowiedzenie na zadane przez leśniczego pytanie – Z czym kojarzy nam się jesień?. Wszystkie zespoły napisały na otrzymanych karteczkach po co najmniej trzy skojarzenia, które następnie zostały przez nich odczytane oraz umieszczone przez Bartłomieja Dymka na tablicy. Ponadto dowiedzieli się, że jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. W kresie tym z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.

Następnie wszystkie zespoły otrzymały kartę pracy „Niepasujące słowa”, która prezentowała w ośmiu rzędach 4-wyrazowe zestawy słów, z których po uważnym ich przeczytaniu musieli wykreślić jeden, nie pasujący do pozostałych wyraz np: w zestawie ananas, jagoda, malina, jeżyna zespoły wykreśliły „ananas”, który jako jedyny nie rośnie w lesie. Po wspólnym sprawdzeniu prawidłowości wykonanych przez poszczególne zespoły wykreśleń wyrazów uczestnicy terenowej lekcji przyrody sprawdzali swoje ortograficzne umiejętności uzupełniając podpisy pod ośmioma obrazkami „Leśnej ortografii” brakującymi literami wybierając „u” lub „ó”, „rz” lub „ż” oraz „ch” lub „h”. Po poprawnym zaliczeniu leśnej ortografii przez wszystkie zespoły zobaczyły na kolejnym prezentowanym slajdzie siedem informacji, z których poszczególne zespoły miały wybrać jedną pasującą do posiadanego przez nich leśnego mieszkańca. Część zespołów prawidłowo wyszukała informację dotyczącą ich zwierzęcia, a pozostałe dowiedziały się m. in., że parostki to poroże saren, lisy szczepimy na wściekliznę.

Po zakończeniu zajęć w salce edukacyjnej kamiennogórscy miłośnicy przyrody ruszyli na krótki spacer do lasu. Spacerując leśną ośnieżoną dróżką z dużym zaangażowaniem oraz radością lepili kulki ze śniegu, które wykorzystywali podczas krótkiej, ale wywołującej wesołość „śnieżnej wojny”. Również po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z leśniczym BARTŁOMIEJEM DYMKIEM w kierunku robiącego grupowe zdjęcie poleciały wyrzucone przez leśnych wędrowców liczne śnieżne pociski.

Spędzany w lesie na świeżym powietrzu niebłaganie szybko mijał, więc pomaszerowali do Szkółki Leśnej, gdzie podziękowali leśniczemu Bartłomiejowi Dymkowi jej za bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, nowe wiadomości przyrodnicze o lesie i jego mieszkańcach w okresie jesiennym oraz mile spędzony czas. Po pożegnanie się z nim wsiedli do oczekującego na nich autokaru PKS Kamienna Góra, którym w wesołych nastrojach z udanej eskapady do Krzeszowa oraz pełni niezapomnianych wrażeń z terenowej lekcji przyrody powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Magdalena Majewska – wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.
a

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA