aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 15 listopada 2019 r. uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na interesującą klasową lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji zamkowych i muzealnych organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy współpracy z Muzeum Tkactwa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa trzecioklasiści spotkali się z Robertem Główczykiem, który powitał ich oraz zaprosił na drugie piętro, gdzie wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej pod tytułem Jak to ze lnem było?. W pomieszczeniu, w którym odbywała się lekcja muzealna znajdują się m. in. międlice i cierlice, szczotki i grzebienie, kołowrotki i przęślice oraz krosna tkackie.

Lekcja rozpoczęła się od obejrzenia przez uczniów krótkiego filmu animowanego pt. Jak krecik dostał spodnie? W trakcie oglądania bajki poznawali kolejne czynności związane z obróbką lnu, Następnie mali kamiennogórzanie zobaczyli prezentowaną przez prowadzącego lekcję muzealną wiązkę lnu, ziarenka lnu, a także olej lniany. Omawiając kolejne etapy obróbki lnu zaprosił jednego z uczniów do samodzielnego międlenia wiązki lnu, Pod międlicą w trakcie wykonywania tej czynności usypały się paździerze, od których powstała nazwa jednego z miesięcy – październik. Po międleniu uczestnicy lekcji zobaczyli szczotki oraz grzebienie służące do czesania lnu, który po tej czynności stawał się miękki. Jedna z uczennic z zaangażowaniem czesała len. Ponadto Robert Główczyk pokazał uczestnikom lekcji jeden z kołowrotków służących do wytwarzania przędzy z włókien lnu. Na zakończenie tej części zajęć trzecioklasiści zobaczyli krosno tkackie – urządzenie służące do wytwarzania tkanin, a prowadzący lekcję muzealną edukator zaprosił ich do drugiego budynku, gdzie znajduje się stała wystawa muzealna „Z dziejów tkactwa”. W dwóch salach zobaczyli ciekawą kolekcję sprzętów służących do obróbki lnu i sprzętów tkackich, w tym krosna kołowrotki oraz przęślice. Dużą ciekawość młodych kamiennogórzan wzbudziło krosno żakardowe z pokazaną im przez Roberta Główczyka taśmą perforowaną zawierającą kod wzoru tkaniny oraz informacja, że krosno to dało początek poszukiwań technicznych początkujących komputeryzację..

Na zakończenie lekcji muzealnej pt. Jak to ze lnem było? Wszyscy jej uczestnicy mogli samodzielnie wykonać swoją pamiątkę z pobytu w Muzeum Tkactwa odciskając na kawałku płótna pieczątkę z wybranym przez siebie motywem roślinnym lub dzbankiem, który bardzo chętnie zabrali ze sobą do domu.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z ROBERTEM GŁÓWCZYKIEM, z krosnem żakardowym – pradziadkiem laptopa w tle, podeszli jeszcze na chwilę do pomieszczenia ze stałą wystawą „W izbie” z bardzo bogatym zestawem sprzętów domowych i narzędzi pracy służących miejscowej ludności przez wieki. Ponadto bezbłędnie rozpoznali pokazywane przez przewodnika muzealnego rodzaje zbóż: jęczmień, owies, pszenicę oraz żyto. Po zejściu do holu muzeum podziękowali mu za mile spędzony czas podczas ciekawej lekcji muzealnej „Jak to ze lnem było?” i po pożegnaniu się z nim powrócili do swojej szkoły z postanowieniem powrotu do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze na kolejną lekcję muzealną.

Opiekunami kamiennogórskich drugoklasistów byli Izabela Sproch – wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA