Print
fot. PTSM-JR

W dniu 25 listopada 2019 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w interesującej lekcji muzealnej ph. „Tradycje i zwyczaje świąteczne”. biorąc udział w cyklu lekcji muzealnych organizowanym przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry. Lekcja muzealna została przeprowadzona przez Przemysława Burchardta. Cykl lekcji muzealnych organizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do muzeum kamiennogórscy pierwszoklasiści spotkali się z Joanną Stołpiec, która poprowadziła ich do jednej z sal muzealnych na II piętrze. Rozpoczynając spotkanie z przybyłymi na lekcję muzealną opowiedziała im o Katarzynkach i Andrzejkach – zwyczajach świątecznych odbywających się w wigilię św. Katarzyny (24/25 listopada) oraz wigilię św. Andrzeja (29/30 listopada) wróżbach dla młodych mężczyzn (dotyczących ożenku i poszukiwania partnerki) oraz panien (mogły one wtedy dowiedzieć się o swoim przyszłym mężu, poznać jego imię, ujrzeć twarz i wywróżyć, która z pań jako pierwsza wyjdzie za mąż.).

Następnie zaprosiła ich do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych na tę okazję wybranych wróżb andrzejkowych. Pierwszą z nich były oczywiście „BUTY”,. Choć wróżba dotyczy niezamężnych panien to chętnie wzięli w niej udział również chłopcy, a moment przekroczenia lewego buta przez próg wywoływał pierwsze nieskrywane emocje.

Kolejną z wróż, wywołującą liczne emocje, był bardzo popularny motyw andrzejkowy – SERCE.. Były oczywiści dwa serca, na których Joanna Stołpiec zapisała imiona uczestniczek i uczestników lekcji, którzy ‘na oślep” szpilką przekłuwali serce. Im bliżej tego przekłucia znajdowało się dane imię, tym większa szansa na sympatię do tej osoby.

Po „sercowych” doznaniach przyszedł czas na poznanie swojego przyszłego ZAWODU, który wybrani przez wychowawczynię uczniowie odczytywali z wyciągniętej spod poduszki karteczki po przebudzeniu ich przez prowadzącą lekcję muzealną.

Następnie nadszedł moment na KUBECZKI, czyli poznanie swojej przyszłości, którą przyniesie wylosowany przez nich ukryty pod kubkiem symbol, a były to obrączka, moneta oraz cukierek. Kolejnymi wróżbami, w których uczestniczyli „mali wybrańcy losu” było WAHADEŁKO wróżące im płeć pierwszego dziecka oraz PŁYWAJĄCE KORECZKI zwiastujące długą przyjaźń tym, których koreczki spotkały się w wodzie.

Na zakończeniu wszyscy uczestnicy aktywizującej lekcji muzealnej o zwyczajach i tradycjach wróżb andrzejkowych przystąpili do najbardziej znanej andrzejkowej wróżby LANIA WOSKU przez ucho od klucza na wodę. Kształt powstałej w wodzie woskowej figurki, choć początkowo mało czytelny, ale jej cień obejrzany w blasku świecy na ścianie ukazywał im zarys, którego odczytanie pomagał Michał Stołpiec oraz fantazja małych kamiennogórzan.

Na zakończeniu aktywizującej małych kamiennogórzan interesującej lekcji muzealnej przybliżającej tradycje wróżb andrzejkowych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z JOANNĄ STOŁPIEC. Pełni emocji wywołanych uczestnictwem w zaproponowanych wróżbach, podziękowali jej za bardzo mile spędzony czas i nowe wiadomości o tradycjach wróżb w wigilię św. Katarzyny i św. Andrzeja, w wesołych nastrojach udali się w drogę powrotną do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Małgorzata Bąk - wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.