aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Czarnów

Kundalini uznawana jest za moc i potęgę twórczą, kreatywną, stąd odpowiedzialna jest za wszelkie zdolności i talenty twórcze, artystyczne, architektoniczne oraz wynalazcze.
Czarnów wita...

CZARNÓW - MAŁA ARCHITEKTURA 8

Silentium sacrum...
Pustelniczy sposób życia był szeroko rozpowszechniony w Egipcie i w Syrii. Za twórcę i inicjatora życia pustelniczego w ścisłym tego słowa znaczeniu, uważa się dziś św. Pawła Egipcjanina z Teb. W czasie panowania cesarza Decjusza i okrutnych prześladowań chrześcijan, schronił się on na pustynię w okolicy miasta Teb i tam w samotnej jaskini skalnej ?przepędził wiek na modlitwie", i zmarł w 113. roku życia.

Czarnów

Wskaż o Pani drogę błądzącym...
Kapliczka ? niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych... W najprostszej formie drewniana skrzynka z obrazem lub rzeźbą ? świątkiem Jezusa, Matki Bożej lub świętego, zawieszona na drzewie lub słupie. W formie rozbudowanej niewielka forma architektoniczna: drewniana lub murowana, czasami mała kaplica...

CzarnówNa wzgórzu Moria znajduje się słynna święta skała, czczona przez Żydów i przez Muzułmanów, na której Salomon wzniósł ok. 960 r. p.n.e. wspaniałą Świątynię [...]; była to prawdopodobnie podłużna budowla składająca się z trzech pomieszczeń: przedsionka, miejsca świętego i najświętszego, w którym znajdowała się arka przymierza; przed Świątynią wznosiły się dwie kolumny z brązu, a na dziedzińcu był ołtarz całopalenia.* Czarnów wita...

Czarnów

W tradycji buddyjskiej Nagi uważane są za szczodre i hojne, ale często niebezpieczne i złośliwe istoty, będące wierzchowcami bogów. Były śmiertelnymi wrogami ptaków Garuda, wierzchowca Wisznu/Buddy. Od tego czasu stały się strażnikami dharmy. Istoty te również znane są z tego, że przechowują termy, czyli ukryte nauki Buddy. To istoty powiązane z wodą... Czarnów wita.

Czarnów

W świątyni stał posąg ogromny, wielkością przewyższający postać ciała ludzkiego, czterema głowami i tyluż karkami wzbudzający zdziwienie, z których dwie w stronę piersi, a dwie w stronę pleców zdawały się patrzeć. Zresztą wzrok umieszczonych z przodu czy z tyłu [głów], jedna w prawo, druga w lewo zdawały się zwracać... Czarnów wita.

CzarnówCoraz mniej osób miało okazję zaznać smak prawdziwego, wiejskiego chleba ?domowej roboty?. Jeszcze mniej miało pewnie okazję zobaczyć prawdziwy piec do pieczenia chleba. Czarnów wita.

CzarnówTrójząb Posejdona - włócznia o trzech grotach, symbol władzy boga Posejdona. Wykuty przez cyklopów, używany zazwyczaj do rozbijania skał i tworzenia źródeł. Trójzęba spotkacie Państwo także tutaj? Czarnów wita.

Czarnów (przed 1945 r. z niem. Rothenzechau) ? wieś o charakterze rozproszonym; jedyna taka w naszej gminie, powiecie, a może i województwie ? cicha, tajemnicza i ?niewypromowana?. - Może niech tak zostanie... mówią z uśmiechem Mieszkańcy. W tej i najbliższych odsłonach zapraszamy Państwa do poznania ?małej architektury? wsi Czarnów.

REKLAMA