aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Dąbrówka

Podczas corocznej imprezy Zlot Krasnali odbywającej się na terenie Głazów Krasnoludków we wsi Gorzeszów, miało miejsce podsumowanie i prezentacja projektu realizowanego przez Gminę Kamienną Górę pt.: Poznaj region wspólnie z Dąbrówką. Edukacja regionalna dla najmłodszych.

Dąbrówka
 

Kamienna Góra została założona na prawie magdeburskim i prawa miejskie otrzymała z rąk księcia Bolka I Surowego w 1287 r. W herbie miasta widnieje fragment zamku i murów obronnych oraz rycerz.

Dąbrówka
 

W Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich w Krzeszowie znajduje się tumba grobowa księcia Bolka II Małego, który fortelem podobnym do Konia trojańskiego, odbił w 1348 r. gród Straża z rąk czeskiego króla Karola IV Luksemburskiego. Jak nazywa się obecnie miasto, zwane w średniowieczu Strażą?

Dąbrówka
 

W okresie II wojny światowej pod Kamienną Górą Niemcy rozpoczęli wykuwanie sztolni i szybów, które miały być przeznaczone na podziemną fabrykę. Przy pracach kopalnianych pracowali więźniowie fili obozu Gros Rosen, który znajdował się na terenie miasta. Dziś fragment podziemi udostępniony jest do zwiedzania.

Dąbrówka
 

Co roku w lipcu na Głazach Krasnoludków odbywa się Zlot Krasnali. To rodzinna, plenerowa impreza organizowana przez Gminę Kamienną Górą. Dzieci biorące w niej udział przebierają się za skrzaty i krasnale, biorą udział w zabawach i konkursach. A ten najważniejszy, to konkurs na najlepsze przebranie.

Dąbrówka
 

W okolicy Gorzeszowa znajduje się zgrupowanie skał, które ciągnie się na długości 1,1 km, a ich szerokość nie przekracza 200 m. Skały są objęte rezerwatem przyrody, a natura wyrzeźbiła je w najdziwniejsze kształty. Nazywają się Skałkami Gorzeszowskimi. Popularna nazwa tych skał jest inna, jaka?

Dąbrówka
 

Czy wiesz, że...?
Marciszów w XIX w., w okresie rozwoju kolei, stał się jednym z większych węzłów kolejowych w Sudetach. Budynek dworca wybudowano w 1867 r., kiedy otworzono linię łączącą Jelenią Górę z Wałbrzychem. Dworzec jest murowano-szachulcowy.

Dąbrówka 

Czy wiesz, że?
W 1707 roku w Chełmsku Śląskim zostały wybudowane dwa drewniane zespoły domów dla tkaczy lnu i adamaszku. Domy tkaczy nazwano: 7 Braci i 12 Apostołów. Do dziś można je podziwiać, choć nie przetrwały w komplecie.

Dąbrówka

Czy wiesz, że...?
Region Ziemi Kamiennogórskiej od wieków słynął z uprawy lnu. Mieszkańcy okolicy utrzymywali się z tkania lnianych płócien. Niewielkie warsztaty tkackie mieściły się w niemal każdym domu. Jak nazywa się wieś, w której znajdują się Domy Tkaczy?

Dąbrówka

Czy wiesz, że...?
Fresk to technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu farbami na mokrym tynku. To jedna z najtrudniejszych technik i jednocześnie należy do najtrwalszych. Na terenie Ziemi Kamiennogórskiej freski można oglądać w kościele św. Józefa w Krzeszowie i na ścianach pałacu w Ciechanowicach.

REKLAMA