aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Jak często należy myć zęby? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak się wydaje. Na odpowiedź składa się wiele czynników, takich jak wiek, rodzaj używanej pasty do zębów, poranne czy wieczorne mycie zębów i wiele innych.

Jak często powinienem szczotkować zęby?

Czy wiesz, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy, aby utrzymać je w zdrowiu? Szczotkowanie usuwa tylko wierzchnią warstwę płytki nazębnej, ale nie dociera do przestrzeni między dziąsłami i nie usuwa wszystkich bakterii. Najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrej higieny jamy ustnej jest trzykrotne szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną. Zapewni to dotarcie do tych trudno dostępnych miejsc, w których płytka nazębna może się ukrywać i powodować uszkodzenia.

Dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. To dlatego, że płytka nazębna może powodować choroby dziąseł lub to, co nazywamy "zapaleniem dziąseł". Zapalenie dziąseł powoduje obrzęk i stan zapalny dziąseł; prowadzi również do zaczerwienienia jamy ustnej, krwawienia podczas szczotkowania zębów (a nawet używania nici dentystycznej), nieświeżego oddechu, rozchwiania zębów i utraty zębów.

Skąd wiadomo, kiedy nadszedł czas na wymianę szczoteczki do zębów? 

Nadszedł czas, aby wymienić szczoteczkę do zębów, gdy zaczynasz mieć wrażenie, że nie spełnia ona już swojego zadania. Włosie może nie być tak skuteczne, ponieważ nie dociera do wszystkich powierzchni zębów, lub może być zbyt mocno zużyte, co z czasem powoduje strzępienie się włosia. Powinieneś również wymienić swoją szczoteczkę do zębów, jeśli chorowałeś na chorobę, podczas której wystąpiły wymioty lub biegunka. Jeśli masz osłabiony układ odpornościowy z powodu chemioterapii stosowanej w leczeniu raka, HIV/AIDS, przeszczepu organów, chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca lub choroby serca - powinieneś wymieniać szczoteczkę do zębów co 2 miesiące 

Kiedy należy poddać się głębokiemu czyszczeniu w gabinecie stomatologicznym? 

Jama ustna jest wylęgarnią bakterii i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ważne jest, aby uzyskać swoje zęby sprawdzane przez dentystę co sześć miesięcy i szczotkować dwa razy dziennie, ale są pewne chwile, kiedy należy również rozważyć uzyskanie głębokiego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym. Dotyczy to sytuacji po posiłkach, podczas których powstaje dużo płytki nazębnej lub kamienia nazębnego, jeśli odczuwasz ból lub wrażliwość zębów lub jeśli Twoje dziąsła wydają się opuchnięte i podrażnione. Czas pomiędzy czyszczeniami będzie się różnił w zależności od tego, jak dobrze dbasz o swoje zęby i dziąsła; chcemy, aby były zdrowe, więc może minąć więcej niż jedna wizyta, zanim będą potrzebowały kolejnego głębokiego czyszczenia! Skontaktuj się z https://persdental.pl/ i umów się na czyszczenie.

Co może się stać, jeśli nie będę regularnie myć zębów?

Twoja jama ustna jest siedliskiem bakterii i płytki nazębnej, które mogą powodować ubytki i choroby dziąseł. Nieregularne szczotkowanie zębów może prowadzić do utraty zębów, chorób przyzębia, nieświeżego oddechu i innych problemów zdrowotnych. Na co czekasz? Szczotkuj zęby!

 

 

REKLAMA

ds21