aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniDlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami? Bo są to w pełni sprawni pracownicy, sumienni, a przede wszystkim zaangażowani. Doceniają możliwość zatrudnienia i kontaktu z ludźmi, co jest dla nich najlepszą terapią. Kampania społeczna #W pełni sprawni pracownicy pokaże osoby z niepełnosprawnościami, które pracują i ich pracodawców.

 

Bartek na drodze do pracy
Przez wiele lat szukał pracy, a siedzenie w domu nie sprzyjało jego kondycji psychicznej. Nawroty choroby, depresje, terapia za terapią. – To był koszmar – wspomina Ewa Jaroszyńska, mama Bartka – Przestałam wierzyć, że znajdzie zatrudnienie, zacznie coś robić. I tak w tym tkwiliśmy, często w totalnej biedzie – dodaje. Zmianę przyniosły projekty realizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej i Fundację Wałbrzych 2000, dzięki którym Bartkowi udało się pozyskać pracę. Początkowo była to nauka – Na kursach nauczyłem się sprzątać jak zawodowiec – opowiada Bartek Jaroszyński – i parzyć dobrą kawę – jestem wykwalifikowanym baristą, mogę pracować w kawiarni. Kolejnym etapem był staż w Wałbrzyskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, gdzie Bartek pomagał w sekretariacie i uczył się pracy biurowej. A później 3-miesięczna praktyka w Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu, która płynnie przeszła w zatrudnienie na etacie woźnego.

Bartek z dyrektorką ZSZS Jolantą Ceran i mamą Ewą, fot. Kamil Chorągwicki
Bartek z dyrektorką ZSZS Jolantą Ceran i mamą Ewą, fot. Kamil Chorągwicki

Praca sposobem na życie
Niestety to była praca na zastępstwo, więc szkoła nie mogła zatrudnić Bartka na czas nieokreślony. – Kiedy zobaczyliśmy jak Bartek angażuje się w pracę podczas praktyki – mówi Jolanta Ceran, dyrektorka szkoły – uznaliśmy, że trzeba Bartka zatrudnić choć na parę miesięcy, po to, by dać mu szanse i możliwości terapii społecznej. Oczywiście nie byliśmy bezinteresowni, potrzebowaliśmy sumiennego pracownika, który zadba o porządek w szkole – dodaje Pani dyrektor. Czas pokazał, że było to dobre, obustronnie korzystne rozwiązanie. Pracownik Bartek mając kontakt z innymi, poczuł się częścią lokalnej społeczności. Praca pomogła lżej znosić nawroty choroby. – Jestem wdzięczny za pracę w szkole. Miałem bardzo dobrą opiekę i towarzystwo. I bardzo lubię sprzątać. Dziękuję za wyrozumiałość i razem spędzony czas – mówi Bartek. Jego praca była również zastrzykiem finansowym, nie do przecenienia dla rodziny, w której brakowało pieniędzy nawet na opał i wyżywienie. – Bartek jest wspaniałym pracownikiem, bardzo sumiennie podchodził do obowiązków. Wystawiam mu najlepsze referencje na świecie, mógłby być wzorem katalogu cech dobrego pracownika. Dostaje ode mnie szóstkę z wyróżnieniem – podsumowuje Jolanta Ceran.

fot. Kamil Chorągwicki
fot. Kamil Chorągwicki

Praca lepsza niż terapia
Jak mówi Magda Zywar, koordynatorka projektów „Uczę się i pracuję” oraz „Szansa na nowe życie”, w których uczestniczył Bartek, terapia pracą jest często najlepszym rozwiązaniem. – Nasi uczestnicy projektów – osoby z różnymi niepełnosprawnościami – udowadniają, że są w stanie funkcjonować na chronionym lub otwartym rynku pracy i mogą być postrzegane jako cenni pracownicy, gdyż są wyjątkowo lojalni i zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków. Mogą i chcą pracować, zarabiać pieniądze i czuć się ludźmi spełnionymi, choć oczywiście potrzebują wsparcia – dodaje Magda Zywar. – Dlatego dla Bartka szukamy kolejnego pracodawcy.

Jeżeli ktoś z Państwa potrzebuje sumiennego, dokładnego i lojalnego pracownika, który lubi sprzątać – polecamy Bartka!

wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1

 

REKLAMA