aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 8 czerwca 2019 roku na ostatnią w tym roku szkolnym sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze, którzy wzięli udział w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Boguszowa-Gor Zachód z rogala z drogowskazami niebieskiego szlaku E-3 odczytali, że do Czarnego Boru mogą dojść po godzinnej wędrówce. Ruszyli więc żwawo leśną dróżką aby dotrzeć na niepozorną górę Boracza (600m. n.p.m.) o czy poinformował ich znak wysokości z prostokątnym znakiem turystycznym. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia w najwyższym punkcie sobotniej wycieczki kontynuowali spacer w kierunku Czarnego Boru położonego w dolinie Leska. Po dojściu na skraj lasu czekała na nich „mała niespodzianka”, gdyż zaczęło padać, więc schowane w plecakach parasole i kurtki przeciwdeszczowe szybko zmieniły swoją lokalizację. W deszczowych warunkach dotarli do „Dino”, gdzie zaopatrzyli się w prowiant na dalszą część wędrówki. Po dojściu do jednej z tablic informacyjnych „Ekomuzeum wokół Trójgarbu” ze stojącego obok rogala z drogowskazami turystycznymi wynikało, że do Kamiennej Góry pozostało im 2,5 godziny turystycznego spaceru. Będąc w Czarnym Borze podeszli pod bramę wjazdową do Zakładu Lecznictwa Odwykowego, gdzie rośnie okazała LIPA DROBNOLISTNA – POMNIK PRZYRODY, a następnie wyruszyli niebieskim szlakiem w kierunku Chojniaka (588m. n.p.m.) biegnącym początkowo asfaltową drogą, a następnie przez las. Na szczęście w trakcie leśnego spaceru przestało padać i pojawiły się słoneczne promiki. Po wyjściu z lasu na polną łąkę ich wzrok przykuły barwne niebieskie kwiaty łubinu trwałego –gatunek rośliny z rodziny bobowatych rosnąca dziko dość postolicie w Polsce, miejscami jest inwazyjna. Kamiennogórscy miłośnicy wypoczynku na łonie natury zrobili sobie „małą sesję fotograficzną”. Gdy niebieski szlak doprowadził ich do drogi jezdnej, którą przebiegał szlak turystyczny postanowili nie zapisywać się do „klubu przyjaciół asfalciku” i wytyczyć własną ścieżkę turystyczną wiodącą polnymi dróżkami. Początkowo było nawet miło, ale czyhające na nich „wodne niespodzianki” skłoniły ich do ewaluacji postanowienia i przez pola uprawne dróżką wytyczoną przez maszyny rolnicze powrócili do drogi jezdnej i niebieskim szlakiem weszli do Kamiennej Góry. Przez większość sobotniej trasy na czele wytrwale wędrowała prowadząc pozostałą część sobotnich włóczykijów Anna Niedźwiedzka.

Po dojściu do swojej szkoły młodzi turyści zakończyli swoją 18-kilometrową wyprawę niebieskim szlakiem turystycznym. Była to już XXXV sobotnia wędrówka członków Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego działającego od 12 października 2013 r. W dotychczasowych wycieczkach wzięło udział 52 młodych miłośników pieszej turystyki, którymi opiekowało się troje opiekunów. Pojawiło się na nich 603 osobouczestników, a średnia uczestnictwa podczas jednego sobotniego górskiego spaceru to ponad 17 osób.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 15 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 3 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekunami młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury byli: Sylwia Czerwińska – opiekunka SKT-P oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21