aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 10 czerwca 2019 roku uczniowie dwóch klas VI a VI c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-edukacyjnej do Zielonego Wulkanu w Rzeszówku zorganizowanej przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatorów Martę i Macieja Zawierucha, w ramach cyklu wycieczek „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” do Rzeszówka kamiennogórscy szóstoklasiści spotkali się Martą i Maciejem Zawierucha – dyplomowanymi fitoterapeutami, z którymi umówili się na inspirujące warsztaty mydlarskie.

Po krótkim odpoczynku, podzieleni na zespoły klasowe, przystąpili do interaktywnych zajęć edukacyjnych nawiązujących do roślin leczniczych.

Warsztaty mydlarskie, w których jako pierwsi uczestniczyli uczniowie klasy VI a, poprowadziła Marta Zawierucha. Rozpoczynając inspirujące, interaktywne warsztaty mydlarskie młodzi kamiennogórzanie słuchając prowadzącej warsztaty dowiedzieli się m. in. czym jest mydło i jak ono powstaje oraz czym różni się od tego, które można dostać w sklepie. Ponadto Marta Zawierucha zaprezentowała im dwie aparatury – miedzianą i szklaną – do destylacji różnych ekstraktów niezbędnych przy wykonaniu własnego naturalnego mydełka. Do jego wykonania potrzebne są trzy składniki: woda, tłuszcz oraz soda kaustyczna. Wyposażeni w podstawową wiedzę dotyczącą „produkcji” własnego mydełka z dużym zaangażowaniem przystąpili do części praktycznej warsztatów zaczynając od wyboru kształtu formy mydełka. Każde tworzone przez nich mydło składało się z kilku składników dodawanych kolejno do formy zgodnie z zaleceniem prowadzącej warsztaty.

Pierwszym i najważniejszym z nich, była naturalna baza (zioła, owoce i warzywa), która powstaje wyłącznie z certyfikowanych półproduktów. Z zaprezentowanych propozycji każdy z uczniów wybrał własny. Dzięki bazie mydło, które jest naturalne, świetnie się pieni, jest delikatne, pozostawiając skórę czystą i nawilżoną. Kolejnym elementem, ale również ważnym, był wybór zapachu. Ekstrakty, podobnie jak baza pochodzą ze sprawdzonych źródeł, są naturalne i bezpieczne. Część z naturalnych ekstraktów zapachowych była przygotowana w Zielonym Wulkanie, a młodzież dowiedziała sią jak bezpiecznie obchodzić si ze skoncentrowanymi olejkami zapachowymi. Po wyborze zapachu przyszłego mydełka dodawali kilka kropel ekstraktu do swojej formy. Następnie składnikiem do wyboru uczestników był kolor przyszłego mydełka. Wybór koloru mydła zależał od ich własnego gustu i potrzeb. Czwartym ostatnim składnikiem wykonywanych mydełek były różne dodatki roślinne upiększające ich wygląd. Wśród nich znajdowały się m. in. płatki róż, lawenda, tymianek, mięta, rumianek pochodzące z ogrodu ziołowego Zielonego Wulkanu oraz bardziej egzotyczne jak cynamon, pomarańcza lub kawa. Każdy z uczestników, krok po kroku tworzył swoją mydlaną kompozycję dobierając zapach, kolor i dekoracje, która po dodaniu do form wody była dokładnie przez nich wymieszana. Połączone w ten sposób wszystkie elementy stworzyły naturalne mydełka, które wspaniale wyglądały i pachniały. Warsztaty mydlarskie kończyły się wypiciem herbatki ziołowej z miętą lub melisą. Po zastygnięciu mydełek wyciągali je z form, a stworzone przez siebie naturalne mydełko zabierali ze sobą do domu.

W tym samym czasie uczniowie klasy VI c pod kierunkiem Macieja Zawieruchy wybrali się na inspirujący spacer po ogrodzie ziołowy. Ogród podzielony jest na dwie części: z usystematyzowaną strukturą w parcelach na podwyższeniu, gdzie zasadzono zioła oraz naturalny ogród ziołowo- kwiatowy przygotowany z zakupionych nasion ziół i mieszanek ziołowo- kwiatowych. W czasie warsztatów uczestnicy uczyli się m. in. rozpoznawać zioła uprawne i dzikorosnące oraz rośliny chronione. Wśród oglądanych przez uczestników warsztatów roślin leczniczych były: świerk, czarny bez, lawenda, dziurawiec, krwawnik, koniczyna polna, pokrzywa, przytulia, kocimiętka, tymianek, czomber, estragon, szałwia, lebiodka pospolita (oregano), turówka wonna, bylina piołun orazpysznogłówka. Maciej Zawierucha przystają przy poszczególnych roślinach opowiadał o ich właściwościach leczniczych wielokrotnie zachęcając do ich spróbowania (np. młodych pędów świerka, dziurawca, koniczyny polnej czy kocimiętki. Ponadto dowiedzieli się., że owoce czarnego bzu są jadalne, ale tylko po przegotowaniu, poczuć zapach lawendy, pogłaskać bez oparzenia pokrzywę, , poleżeć w ciszy wśród polnych ziół, zrobić sobie wianek lub order z przytulii, wziąć udział w zabawie „ogonek” oraz stworzyć własną „ziołową kompozycję” na tekturowej palecie.

Po zakończeniu warsztatów mydlarskich oraz poznawczego spaceru po ogrodzie ziołowym obie klasy spotkały się przy ognisku, nad którym na grillu piekły się smakowite kiełbaski. Był także czas na wspólne zabawy, w tym spróbowanie sił na survivalowym torze przeszkód, przeciąganie liny oraz beztroskie „leniuchowanie’ na hamakach..

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na skarpie w ogrodzie z prowadzącymi bardzo ciekawe i inspirujące młodzież zajęcia edukacyjne MARTĄ I MACIEJEM ZAWIERUCHA podziękowali im za interesujące zajęcia, mile spędzony czas oraz nowe wiadomości o naturalnych mydełkach oraz walorach roślin leczniczych w wesołych nastrojach z udanych warsztatów mydlarskich oraz samodzielnie zrobionymi mydełkami autokarem „Zwiedzaczka” powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Ewelina Wielocha i Elżbieta Borchardt - wychowawczynie klas, Karolina Kmak-Ryter - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA

ds21