aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM -JR, KH

W dniu 22 listopada 2021 r. uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, wybrali się na swoją klasową lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych  dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa trzecioklasiści spotkali się z Robertem Główczykiem, który powitał ich oraz zaprosił na drugie piętro, gdzie wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej pt. Jak to ze lnem było?.

Słuchając prowadzącego lekcję muzealną trzecioklasiści dowiedzieli się, że Muzeum Tkactwa to miejsce do gromadzenia przedmiotów związanych z procesem powstawania tkaniny od czasów najdawniejszych do współczesności.  W pomieszczeniu, w którym odbywała się lekcja muzealna znajdują się m. in. międlice i cierlice, szczotki i grzebienie, kołowrotki i przęślice oraz krosna.

Lekcja rozpoczęła się od obejrzenia przez uczniów krótkiego filmu animowanego pt. Jak krecik dostał spodnie? W trakcie oglądania bajki poznawali kolejne czynności związane z obróbką lnu, Następnie młodzi kamiennogórzanie zobaczyli prezentowane przez Roberta Główczyka wiązkę lnu oraz usłyszeli o oleju lnianym. Omawiając kolejne etapy obróbki lnu zachęcił ich do samodzielnego międlenia wiązki lnu, Pod międlicą w trakcie wykonywania tej czynności usypały się paździerze, od których powstała nazwa jednego z miesięcy ? październik. Po międleniu uczestnicy lekcji zobaczyli nasiona lnu, szczotki oraz grzebienie służące do czesania lnu, który po tej czynności stawał się miękki. Zobaczyli także kołowrotek służący do wytwarzania przędzy z włókien lnu oraz przęślicę ? sprzęt pomocny przy przygotowaniu przędzy do tkania. Na zakończenie tej części zajęć prowadzący lekcję muzealną pokazał trzecioklasistom krosno tkackie ? urządzenie służące do wytwarzania tkanin i zaprosił ich do drugiego budynku, gdzie znajduje się stała wystawa muzealna ?Z dziejów tkactwa?.

Przed wejściem do pomieszczeń stałej wystawy ?Z dziejów tkactwa? zobaczyli prezentowane na stoliku naturalne barwniki do tkanin, o których opowiedział im prowadzący lekcję muzealną Robert Główczyk.

Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudziło drewniane krosno poziome, przy którym mogli poczuć się ?małymi tkaczami? Słuchając muzealnego edukatora dowiedzieli się, że wszystkie czynności przy jego obsłudze były wykonywane przez tkacza przy pomocy rąk oraz nóg. Po naciśnięciu podnóżków stopami, nicielnice podnosiły grupę nici osnowy, tworząc przesmyk, przez który przeprowadzano wątek (zespół nici biegnących w poprzek tkaniny, prostopadle do kierunku nici osnowy). W trakcie tej czynności wątek łączy się z osnową tworząc tzw. splot tkacki. Ostatnią czynnością tkacką poznaną i próbowaną przez uczestników lekcji muzealnej było samodzielne odciśnięcie na otrzymanej od Roberta Główczyka tkaninie jednego ze wzoru pieczątki służącej do stemplowania tkanin, co sprawiło im wiele radości. W jednym z pomieszczeń muzealnych mogli zobaczyć liczną kolekcję kołowrotków i przęślic praz zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z ROBERTEM GŁÓWCZYKIEM, z dumą prezentując tkaniny, które samodzielnie ostemplowali pieczęcią tkacką.

Po podziękowaniu prowadzącemu lekcję muzealną za mile spędzony czas i pożegnaniu się z nim powrócili do swojej szkoły ze swoimi tkaninami oraz sumiennym  postanowieniem powrotu do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze na kolejną lekcję muzealną.     

Opiekunami kamiennogórskich drugoklasistów były Karolina Homoncik ? wychowawczyni klasy oraz Roksana Kaliszewska ? nauczyciel.

REKLAMA