aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

foy. PTSM JR, BH

W dniu 2 grudnia 2021 roku uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję muzealną w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze  aktywnie włączając się do ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych  dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Kamiennogórscy drugoklasiści po przybyciu do Muzeum Tkactwa spotkali się z Joanną Stołpiec, która poprowadziła ich do drugiego budynku, gdzie znajduje się wystawa ?Świat lalek?.  Ich oczom ukazała się kolekcja ponad 100 lalek z całego świata podarowana kamiennogórskiemu muzeum przez podróżnika i kolekcjonera Mirosława Kruszyńskiego ? polskiego archeologa na stałe mieszkającego w Genewie w Szwajcarii. Na wystawie na wyjątkową uwagę zasługują tradycyjne francuskie gliniane santosy przedstawiające starszych ludzi.  Reprezentowana jest także liczna grupa lalek - suwenirów z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Węgier i Polski, które ubrane są w tradycyjne stroje regionalne. Nie brakuje też lalek z bardziej egzotycznych zakątków świata - Wybrzeża Kości Słoniowej, Japonii, Libanu, Meksyku czy Brazylii.

Uważnie słuchając opowieści o lalkach prowadzącej lekcję muzealną dowiedzieli się, że pierwsze lalki pojawiły się już kilka wieków przed narodzeniem Chrystusa i były wykonane z gliny lub drewna, materiałów nietrwałych, więc tylko nieliczne egzemplarze można zobaczyć w muzeach. W średniowieczu dzieci bawiły się lalkami - figurkami przedstawiającymi świętych czy postaci Jezusa bądź Maryi. Dopiero w XVI w. zaczęły pojawiać się lalki świeckie. Pierwsze lalki powstają w Niemczech. We Włoszech, Portugalii czy Hiszpanii  wytwarzano woskowe i drewniane świątki zwane santosami We Francji do teraz produkuje się gliniane santony - lalki wyobrażające starych ludzi oraz przedstawicieli różnych profesji, przybywających do szopki pokłonić się małemu Jezusowi. Wiek XVIII i XIX to czas rozkwitu lalek świeckich i masowej ich produkcji. Lalki są dostępne dla wszystkich dzieci, nie tylko z królewskich czy książęcych rodzin. Największy rozwój przemysłu lalkarskiego nastąpił na początku XX wieku oraz w latach międzywojennych. W latach 30-tych bardzo popularne stają się bobasy z celuloidu, a lata 50-te to czas lalek plastikowych i winylowych. W tym czasie powstaje również najpopularniejsza na świecie lalka ? Barbie, którą zaprojektowała Ruth Handler z USA. Lalka została nazwana Barbie na cześć jej córki Barbary, którą bardziej interesowały lalki przypominające dorosłe kobiety niż małe dziewczynki.

Przez wieki zmieniał się materiał, z którego wykonywano lalki. W starożytności były to lalki gliniane lub drewniane. W XVI w. lalki świeckie wykonywano z tkanin i drewna. Od ok. 1800 r. zaczęto używać wosku, który po pewnym czasie zastąpiła masa papierowa. Około 1830 r. pojawiają się lalki porcelanowe. W i połowie XX w. lalki produkowano z celuloidu, który następnie zastąpiono winylem i plastikiem, z którego m.in. wykonana jest Barbie.

Uczniowie dowiedzieli się jakie są typy lalek? Znane są np. matrioszki (rosyjskie lalki różnych wielkości, chowane jedna w drugiej). Lalki mówiące, lalki pijące, klasyczne lalki porcelanowe, lalki teatralne (marionetki, pacynki, kukiełki), lalki-manekiny, lalka Barbie i Sindy (tzw. lalki modowe), lalki artystyczne tworzone przez projektantów i artystów, lalki szmaciane, papierowe (wzorowane na słynnych postaciach, przystosowane do ubierania w różne stroje), lalki kolekcjonerskie (narodowe lub związane np. z bohaterami filmowymi, słynnymi osobami) oraz lalki magiczne.

Następnie wszyscy uczestnicy ciekawej lekcji muzealnej ?Świat lalek? zostali zaproszeni na zajęcia plastyczne, których celem było własnoręczne wykonanie własnej papierowej lalki. Po wysłuchaniu instrukcji wykonania takiej lalki i zobaczeniu, prezentowanego przez Joannę Stołpiec, przykładowego modelu lalki, żwawo przystąpili do wyszukiwania w koszu potrzebnych im kolorowych tkanin, które korzystając z nożyczek zamieniali w lalkowe ubranka. Do ozdobienia swoich lalek wykorzystywali również guziki i inne materiały znajdujące się na stołach. Wytrwale pracując z dużym zaangażowaniem drugoklasiści ubierali swoje lalki w zaprojektowane przez nich stroje, a w trwałym łączeniu ubrań z papierowym modelem lalki pomagały Joanna Stołpiec, Karolina Gruchowska oraz ich wychowawczyni, korzystając z pistoletów z gorącym klejem.  W jednym przypadku, współprowadząca zajęcia plastyczne Karolina Grochowska, na prośbę ucznia, dokonała ?sprawnej zamiany płci modelu lalki?.  Na zakończenie interesujących i angażujących uczniów zajęć plastycznych uczestnicy lekcji muzealnej ?Świat lalek? zrobili  sobie wspólne klasowe zdjęcie z prowadzącymi lekcję muzealną JOANNĄ STOŁPIEC oaz KAROLINĄ GROCHOWSKĄ z dumą prezentując swoje ?arcydzieła? ? pierwsze papierowe lalki wykonane w gościnnych murach Muzeum Tkactwa.

Po podziękowaniu prowadzącym zajęcia za nowe wiadomości o lalkach, życzliwą pomoc w ?unikatowym ich wykonaniu? oraz bardzo mile spędzony czas i pożegnaniu się z nimi bardzo zadowoleni powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej sprawowała Barbara Hnisdiłów ? wychowawczyni klasy.

REKLAMA