aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 14 grudnia 2021 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesujących i aktywizujących ich warsztatach piekarskich ?Od ziarenka do bochenka? w ?Galerii pod Aniołem? w Dobkowie. Pierwszoklasiści włączyli się do ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Uczestnicy wycieczki wzięli udział w ?Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry?, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Dobkowa i podejściu do ?Galerii Pod Aniołem? pierwszoklasistów powitała Lusia ? uroczy pies gospodarzy. Następnie spotkali się z Bogusławą Rudnicką oraz Grażyną Grabską zwaną ?Gosią?, które zaprosiły przybyłych ?małych adeptów piekarstwa? do pracowni piekarskiej urządzonej w stylu ?Góralskiej chatki z drewna?, gdzie zaproponowały im krótki odpoczynek po przejeździe z konsumpcją drugiego śniadania. W tym czasie do ?mistrzyń sztuki piekarskiej? dołączyła Agata Rudnicka.

Przystępując do zajęć edukacyjnych drugoklasiści rozpoznawali ?tajemniczą zawartość? stojących na stołach wysokich pojemnikach, a ich prawidłowe odpowiedzi były nagradzane przez prowadzące warsztaty ?żółwikami?. Następnie mali kamiennogórzanie zostali podzieleni na 5 ?piekarskich rodzin?, które wybrały swoich szefów, a po umyciu rąk zakładały ochronne fartuchy i zajmowały miejsca przy stołach. Każdy zespół został wyposażony w ściereczki i otrzymał przepis na rogaliki. Po przeczytaniu przepisu oraz zapamiętaniu składników pierwszego etapy ? rozczynu ? kupowali potrzebne w tym procesie produkty: kostkę drożdży, łyżeczkę cukru i 2 łyżki śmietany w sklepiku., za które wraz z pojemnikiem i drewnianą łyżką płacili uśmiechem. Na wszystkich stołach były drewniane stolnice i mali piekarze ochoczo przystąpili do przygotowania rozczynu wytrwale mieszając ?zakupione produkty? umieszczone w pojemnikach drewnianą łyżką. Po sprawnym przygotowaniu rozczynu ponownie ruszyli na zakupy kolejnych produktów potrzebnych do przygotowania ciasta na rogaliki. Tym razem potrzebowali ? kg mąki (samodzielnie odważanej na wadze), kostkę margaryny, 2 jajka, 3 łyżki cukru oraz szczyptę soli. Po wymieszaniu wszystkich produktów w otrzymanych od ?mistrzyń piekarstwa? miskach, dodawali do nich przygotowany poprzednio rozczyn rozpoczynając najdłuższy z ?piekarskich procesów? ? wyrabianie ciasta korzystając z ?uważnego oka? oraz konstruktywnej pomocy prowadzących warsztaty w osiągnięciu wszystkiego o czym marzy każdy ?adept sztuki piekarskiej?.

Kontynuując wyrabianie ciasta na rogale przypominali i utrwalali sobie nazwy różnych rodzajów zbóż ? jęczmień, owies, pszenica, żyto i pszenżyto oraz uczyli się rozpoznawać ich kłosy i ziarna pokazywane im przez gospodynie ?Galerii pod Aniołem? wykorzystując do tego celu liczne,  różnorodne eksponaty  zgromadzone i tworzące ?artystyczny klimat? pracowni piekarskiej. Następnie wykorzystując rozrzuconą na podłodze 10-cio elementową rozsypankę obrazkową wyszukiwali, opowiadali i układali z nich poszczególne, kolejne etapy procesu ?Od ziarenka do bochenka?. Po utrwaleniu sobie poszczególnych etatów tego procesu, wyposażone w drewniane wałki wszystkie ?piekarskie rodziny? przystąpiły do rozwałkowywania ciasta. Rozwałkowane części ciasta były przez nich dzielone na cztery części, do których dodawali łyżeczkę dżemu, a następnie formowali z nich rogaliki układane na otrzymanych od prowadzących warsztaty piekarskie prostokątnych blachach do pieczenia ciast. Wypełnione surowymi rogalikami blachy do pieczenia przekazywali pani Agacie, która kolejno umieszczała je w piecu piekarskim. Po zakończeniu procesu pieczenia pachnące rogaliki trafiały do koszyków poszczególnych ?piekarskich rodzin?, a po ostygnięciu posypane cukrem pudrem były odbierane przez szefów poszczególnych zespołów w celu konsumpcji przez ?małych adeptów sztuki piekarskiej?. Ponadto pani Bogusia pokazała im nieużywany od dawna sierp ? najstarsze z ręcznych narzędzi rolniczych, które człowiek wymyślił specjalnie do prac żniwnych. Narzędzie zostało rozpoznane przez niektórych uczestników warsztatów edukacyjnych. Praca nim wymaga mocnego schylenia się lub klęknięciu na ziemi, polegającą na podcinaniu kępki roślin trzymanych drugą dłonią, co zademonstrowała jedna z nich.

Przygotowane przez pierwszoklasistów rogaliki były bardzo pyszne i smakowały wszystkim uczestnikom warsztatów piekarskich ?Od ziarenka do bochenka?, a nie zjedzone rogaliki zostały zabrane przez nich do domów rodzinnych.

Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z AGATĄ i BOGUSŁAWĄ RUDNICKIMI oraz GRAŻYNĄ GRABSKĄ zwaną ?GOSIĄ? w  piekarskich fartuchach prowadzące warsztaty piekarskie podsumowały ich przebieg wyróżniając najaktywniejszych z ?kamiennogórskich adeptów piekarstwa? drobnymi upominkami.

Już niedługo będą Święta Bożego Narodzenia więc urocze gospodynie ?Galerii pod Aniołem? podzieliły się z ?małymi piekarzami? oraz ich opiekunami składając sobie wzajemnie Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2022 roku, a przede wszystkim zdrowia i kolejnych wspólnych spotkań w ?Galerii pod Aniołem?, w której uczniowie z naszego powiatu gościli w niej 17-krotnie podczas tegorocznych warsztatów ceramicznych i piekarskich.

Po podziękowaniu IM za ciekawie i mile spędzony czas, nowe wiadomości oraz inspirującą pomoc w trakcie trwania aktywizujących ich do zespołowej pracy warsztatów ?Od ziarenka do bochenka? będących najlepszym i najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy o sztuce piekarskiej i pożegnaniu się z nimi żwawo wyruszyli na pobliski parking, na którym oczekiwał na nich autokar PKS Kamienna Góra..

Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zauroczeni stworzoną przez gospodynie GALERII POD ANIOŁEM  twórczą atmosferą oraz gościnnością w niej, zabierając ze sobą gliniane kubki uczestników warsztatów piekarskich z SP nr 1 i SP nr 2 w Kamiennej Górze, SP Krzeszów oraz SP Ptaszków, powrócili przez Lipę, Kaczorów oraz Marciszów do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników wycieczki edukacyjnej byli: Anna Chamot ? nauczyciel oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA